ارزش سهام نوکیا مجدداً مثبت شد

Nokia-logo-reefshark

اعلام نتایج تجاری سه ماهه‌ی سوم در سال گذشته، تاثیر چندانی روی قیمت سهام نوکیا نداشت. البته نتایج مذکور چندان هم بد نبودند. اما خب اعلام عدم پیشی‌بینی بازار در 2019 و 2020 و همچنین متوقف شدن روند پرداخت سود سهام، باعث ایجاد وحشت در بازار شدند.

به هر حال سال گذشته برای نوکیا به خوبی به اتمام رسید. اما ماجراهای پیش آمده در تصاحب شرکت آمریکایی، اعتماد سرمایه گذاران به سهام‌‌های نوکیا را از بین برد. ولی نوکیا خیلی سرگرم سقوط قیمت سهام خود نبود و در عوض بیشتر تمرکز خود را روی مشکلات پیش آمده از گسترش ویروس کرونا، با تکیه بر چیپست‌های 5G، کرد.

از طرفی هوآوی، به عنوان یکی از بزرگترین رقبای نوکیا، همچنان در حال دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات موجود در مسیر جلب اعتماد مشتریان جهانی است. خود نوکیا هم به open RAN پیوست که این شرکت را در کانون توجه قرار داد. همچنین فنلاندی در تلاش هستند تا اولین موبایل 5G خود را عرضه کنند و حتی در ادامه‌ آن را به دستگاه‌های ارزان قیمت‌تر بیاورند که در نتیجه به محبوبیت برند نوکیا در بین کاربران منجر خواهد شد.

اگر همه‌ی قطعات این پازل را کنار یکدیگر بگذاریم، واقعاً انتظاری جز افزایش قیمت سهام نوکیا نمی‌رود که اینطور هم شد. این را هم درنظر بگیرید که استراتژی‌های مدیرعامل جدید، احتمالاً منجر به جذب سرمایه‌های بیشتر و سبز شدن دوباره‌ی قیمت سهام خواهد شد.

البته نوکیا می‌تواند فروش بخش مخابراتی و تبدیل شدن به یک شرکت نرم افزاری در این زمینه را به عنوان یک گزینه در نظر داشته باشد. اما خب بخش مخابراتی و تجهیزات مربوطه یکی از ارکان اصلی تجارت نوکیا است و فروش و پیدا کردن جایگزین مالی برای آن، می‌تواند تا مدت‌ها قیمت سهام نوکیا را تحت تاثیر قرار دهد.

نوکیا بیشتر از هر چیزی به عرضه‌ی محصولاتی نیاز دارد که بتواند با آن‌ها برند خود را در بازار و میان رقبا زنده نگه دارد. البته بخش مخابراتی در این زمینه کمک‌‌هایی داشته است و محصولاتی مانند Beacons، این شرکت را در میان رقبا خاص‌تر کرده‌اند.

شاید بتوان امیدوار بود که مدیر عامل جدید به دنبال تولید انبود و عرضه‌ی گسترده‌ی محصولات لایق نام نوکیا باشد که بتوان به کمک آن‌ها، این برند فنلاندی را مقداری ارزشمندتر کرد.

نظر شما چیست؟

منبع :
NOKIAMOB

دیدگاه ها

 • محمدهادی 07/06/2020 :: 08:39

  اقا زمانی عزیز،این مدیر جدید دقیقا کی هستش؟یه نوکیا باز خرفه اییه یانه؟

 • حسين 09/06/2020 :: 23:38

  “”””البته نوکیا می‌تواند فروش بخش مخابراتی””””

  اين چه حرفيه…

  اصلا هويت نوكيا با بخش مخابراتيش گره خورده…
  تاريخ مخابرات رو اين كمپاني ساخته… كسي اولين تماس جي اس ام و ساير خدمات اين كمپاني رو نميتونه ناديد بگيره…

  واقعا حيفم ميگيره كه هوآوي جاسوس كومونيستي نصف تلاش و خدمات و سابقه نوكيا تو اين صنعت رو نداشته و خيلي راحت با تكيه بر پولي كه از بازار و دولت چين ميگيره سر حال واس خودش ميچرخه ، ككشم نگزيده..

  اونوقت نوكيا و اريكسون كه مخابرات رو از شمع به لامپ رسوندن بايد با مشكل مالي دست پنجه نرم كنن و تحليل گرا همچين حرفايي بهشون بزنن…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *