دیدگاه متفاوت یک خبرنگار روسی از افول نوکیا

Eldars-story-about-Nokia

نوکیا هشت سال پیش بزرگترین سازنده اسمارت فون در جهان بود. می توان گفت یک شبه با چند حرکت مشکوک و سوال برانگیز هیئت مدیره و مدیرعامل سابق نوکیا استفان الوپ ناگهان همه چیز دچار تغییر شد. تئوری های زیادی در مورد آنچه اتفاق افتاده وجود دارد، هر کسی نظریه خود را دارد. پست ها، مقاله ها، ویدیوها و مستندهای بسیاری وجود داشت که تلاش می کردند تا توضیحی برای پایان نوکیا یا بخش دستگاه ها و سرویس های بی نظیر آن و نیز به آنچه که امروز به آن تبدیل شده ارائه کنند. در این باره دو کتاب نیز نوشته شده، کتاب Operatio Elop که توسط روزنامه نگارانی نوشته شده که با افرادی که سابقا برای نوکیا کار می کرده اند مصاحبه کرده اند و کتابی که توسط ریستو سایلسما رئیس سابق هیئت مدیره نوکیا نوشته شده است. در حالی که هر دو کتاب بر اساس حقایق نوشته شده اند، کتاب دوم می تواند یک شهادت و گواه شخصی برای موفقیت تجاری فوق العاده نوکیا باشد و یا سرپوش گذاشتن روی اشتباه نابودی و از بین رفتن نوکیا.

الدر مورتازین روزنامه نگار و به نقل از برخی افراد جاسوس سابق و گهگاه جنجالی روسی پس از دیدن این کتاب در کتاب فروشی های روسیه بررسی خود را از شهادت سایلسما ارائه داده است. الدر شاید پیش گویی های عجیب و غریبی درباره نوکیا داشته باشد اما مطمئنا مدتها پیگیر این ماجرا بوده تا حق اظهار نظر در مورد وضعیتی که سایلسما در کتاب خود نوشته را داشته باشد و درباره آن مقاله ای بنویسد. به گفته الدر، سایلسما تنها تلاش دارد خطاهای دو استراتژی متفاوت تجاری و نیز جنگ بین اولیلا و سایلسما بر سر حکمرانی بر این شرکت، دوئل خودخواهی ها و مواردی دیگر را بپوشاند. این مقاله در mobile-review.com و به زبان روسی منتشر شده اما به کمک گوگل ترنسلیت میتوانید آن را بخوانید و ببینید چگونه افکار الدر با کل داستان افول نوکیا تطابق دارد. این مقاله دیدگاه دیگری از آنچه در مورد نوکیا رخ داده را به شما ارائه می دهد.

به گفته الدر، نوکیا هم اکنون به دلیل تصمیمات نادرستی که سایلسما گرفته ناپایدار است، سایلسما یکی از روسای نوکیا در روزهای توقف کار سیمبین و انتقال به ویندوز فون بوده است.

الدر به موارد قابل تاملی اشاره کرده اما نمی توان تنها یک طرف را مقصر دانست. اتفاقات زیادی در نوکیا رخ داده است. اگر Burning Memo جدیدی وجود می داشت، سیمبین به مدت کافی دوام می آورد تا نوکیا به آرامی به سیستم عامل جایگزین جدید منتقل شود و نوکیا همچنان جز 5 سازنده برتر تلفن همراه در جهان می بود. اگر نوکیا همچنان یک سازنده باقی می ماند و سخت افزار و نرم افزار فوق العاده تولید می کرد، اصلا اهمیتی نداشت که سیستم عامل دستگاه چیست. می گو (MeeGo) در آن زمان به همان خوبی اندروید بود و نوکیا می توانست دستگاه هایی با سیستم عامل اندروید، می گو، سیمبین و ویندوز فون بسازد.

منبع :
NOKIAMOB

دیدگاه ها

 • mamalkamal 03/06/2020 :: 10:58

  شاید مسخره باشه
  ولی من هر روز تو شرکت به پوستر nokia n9 که بردیمش اون پشت مشتا نگاه میکنم و حسرت میخورم

 • Shahab 04/06/2020 :: 01:38

  خداییش هیچ گوشی نوکیا نمیشه چون هم نسبت به کارکردش ارزونه و خیلی مقاوم

 • طرفدار نوکیا 04/06/2020 :: 09:39

  ولی بدک نگفت میتونست هم ویندوزموبایل بزنه و هم اندروید
  تو گوشی های ساده اش هم سیمبین میزد واقعا سیمبین به جرئت میگم یک امکاناتی داره که باید توی اندروید با برنامه شخص ثالت نصب کرد
  کاش با سیمبین کار میکرد
  به این ۵۳۱۰خیلی خوب میومد

 • محمد 05/06/2020 :: 03:01

  نوکیا همیشه پرچمدار بوده و هست و ما منتظر بالا آمدن این برند معتبر میمونیم حتما گوشی بعدی من نوکیاست

  • طرفدار نوکیا 05/06/2020 :: 10:16

   بله. امیدوارم ۹.۳آغازی بر شروع دوباره نوکیا باشع

 • طرفدار نوکیا 05/06/2020 :: 10:21

  ای وای از دست الوپ

 • آرش 08/06/2020 :: 16:45

  جملۀ آخر مقاله به نظر من چندان صدق نمیکرد،اون زمان IOS اندروید داشتن بازار رو قبضه میکردن،فکر اینکه چون نوکیا برند اول بود میتونست تمام این سیستم عامل ها رو داشته باشه اشتباهه،نوکیا باید اندروید رو میپذیرفت و در کنارش چند مدل ویندوزفون هم میزد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *