گزارش عملکرد نوکیا موبایل در سه ماهه‌ی دوم 2020

HMD-Global-Nokia-1-Plus-00889

سال 2020 به نیمه رسیده و به علت شیوع ویروس کرونا، زنجیره‌ی تامین بسیاری از شرکت‌ها با مشکل همراه شده که در ادامه‌ی آن عرضه‌ی محصولات نیز در بازار مشتریان عادی کاهش یافته است. بازار موبایل‌های ساده و هوشمند هم از این قاعده مستثنی نیست. زیرا در حال حاضر خرید یک موبایل جدید، نخستین و ضروری‌ترین چیزی نیست که به ذهن ما می‌رسد.

در سه ماهه‌ی دوم سال 2020، بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکایی در بدترین حالت شیوع COVID19 به سر می‌بردند. در نتیجه HMD، آنطور که Counterpoint گزارش می‌دهد، با کاهشی کلی در عرضه‌ی موبایل‌های ساده و هوشمند در این بازه‌ی زمانی مواجه شده است.

در فصل دوم سال، چیزی نزدیک به 1.4 میلیون موبایل هوشمند نوکیا به بازار جهانی عرضه شده که سهم 0.5 درصدی از عرضه‌ی کلی موبایل‌های هوشمند را داشته است و نوکیا را در جایگاه 17 لیست قرار می‌دهد. Abhilash Kumar، تحلیلگر موسسه‌ی Counterpoint، در این باره می‌گوید:

به علت گسترش ویروس کرونا، HMD در بازارهای اصلی خود که شامل هند (کاهش 58% YoY)، خاورمیانه (کاهش 78% YoY) و هند (کاهش 90% YoY) می‌شود نیز با افت فروش روبرو شد.

البته شرایط بازار موبایل‌های ساده اندکی بهتر است. اگرچه نرخ کاهش کلی بازار 47 درصد است، نرخ کاهش نوکیا کم‌تر از این مقدار و 41 درصد است. همچنین سهم نوکیا از این بازار در سه ماهه‌ی دوم سال به 16 درصد رسیده و فنلاندی‌ها همچنان دومین عرضه کننده‌ی بزرگ موبایل‌های ساده هستند.

نکته‌ی جالب اینکه درست مثل گروه BBK که روی هم رفته نزدیک به نصف بازار موبایل‌‌های ساده را در اختیار دارد، گروه Transsion هم با برندهای iTel و Tecno حدود 42 درصد بازار موبایل‌های ساده را تصاحب کرده‌ است.

به صورت کلی، فروش موبایل‌های ساده و هوشمند نوکیا در سه ماهه‌ی دوم 2020 رقم 8.6 میلیون دستگاه بوده که در نوع خود بدترین در تاریخ HMD است. اما خب با توجه به شرایط موجود، ارقام اعلام شده خیلی هم دور از ذهن نبودند.

شما چه فکری می‌کنید؟

منبع :
NOKIAMOB

دیدگاه ها

 • علیرضا 05/09/2020 :: 13:54

  بخش گوشی های هوشمندش که فاتحش خوندس

 • Sasan 06/09/2020 :: 08:52

  اچ ام دی باز هم نوکیا را به نابودی می کشاند چرا وارد رقابت جدی نمیشود نمی دانم
  چرا نمایندگی های فروش خود را در کشورها فعال نمی کند نمی دانم

  • علیرضا 06/09/2020 :: 13:19

   داره
   نمایندگی تو فنلاند،روسیه،مالزی،چین و یکی دو تا کشور اروپایی داره

   • Ma.na 07/09/2020 :: 15:41

    تو عراق نمایندگی فعال داره تو آذربایجان هم داره اگه گوشی نوکیا دارید توی قسمت مای فون برید نمایندگیهای فعال اش رو تو تمام دنیا نشون میده ایران نمی یاد نمی‌دونم چرا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *