"/> انتخاب نوکیا به عنوان بهترین شرکت در زمینه ارائه سریع به روز رسانی اندروید 9 پای | مای نوکیا

انتخاب نوکیا به عنوان بهترین شرکت در زمینه ارائه سریع به روز رسانی اندروید ۹ پای

Nokia-Mobile-Android-9-Pie-OS-Update-Timeline

در این روزها پشتیبانی از سیستم عامل و دستگاه یکی از مهم ترین معیارها برای بسیاری از مردم به شمار می رود و در حوزه گوشی های اندرویدی، این موضوع همواره با مشکلات فراوانی همراه بوده، تا جایی که بسیاری از شرکت ها از پشتیبانی و انتشار به روز رسانی های منظم برای دستگاه های خود، خصوصا دستگاه های رده پایین تر سر باز می زدند و کاربران خود را رها می کردند. با ورود نوکیا به بازار گوشی های اندرویدی این روند به طور جدی تغییر کرد و فنلاندی ها نشان دادند امکان پشتیبانی منظم از تمام دستگاه ها وجود دارد و تمام کاستی های موجود در این زمینه به گردن تولید کننده ها است.

وب سایت بزرگ و معتبر Android Authority به تازگی اقدام به تهیه مقاله ای کرده که در آن با بررسی شرکت ها و دستگاه های اندرویدی مختلف و به روز رسانی های منتشر شده برای آنها، شرکت های مهم تولید کننده این دستگاه ها را بر مبنای ارائه سریع به روز رسانی اندروید ۹ پای برای گوشی هایشان رده بندی کرده است.

در حال حاضر چندین ماه از عرضه رسمی اندروید پای توسط گوگل می گذرد و بنابراین می توان گفت که شرکت های وقت کافی برای آماده سازی این نسخه جدید از اندروید را برای دستگاه های خود (حداقل دستگاه های رده بالاتر) داشته اند. اکنون بررسی های Android Authority به ما نشان می دهد که در چند ماه اخیر، کدام یک از شرکت ها تلاش بیشتری برای پشتیبانی از گوشی های خود و ارائه به روز رسانی اندروید ۹ پای برای آنها را داشته اند.

نکات مهم:

 • این مقاله بر اساس اطلاعات موجود در زمینه انتشار به روز رسانی اندروید اندروید پای که توسط Android Authority جمع آوری شده نگارش شده است.
 • به روز رسانی ها در مناطق گوناگون در زمان های مختلفی برای افراد در دسترس قرار می گیرد، بنابراین تاریخ های مورد استفاده تخمینی و حدودی هستند.
 • در این مقاله تولید کنندگان دستگاه های اندرویدی بر اساس تفسیر صورت گرفته از عملکرد کلی آنها از بهترین به بدترین رتبه بندی شده است – لزوما منظور از سریع ترین، برای به روز رسانی یک دستگاه خاص نیست.
 • در این بررسی همچنین بازار ایالات متحده نیز مورد توجه قرار گرفته، هر چند سازنده هایی که این بازار را در اولویت خود قرار نداده اند نیز شامل لیست هستند.
 • گوشی های گوگل در این لیست جای داده نشده اند، زیرا آنها نقطه شروع در به روز رسانی های اندروید هستند و طبیعتا در سریع ترین زمان ممکن به روز رسانی اندروید پای را نیز دریافت کرده اند.

۱) HMD Global (نوکیا)

HMD Global سریع ترین شرکت سازنده گوشی هوشمند اندرویدی نیست که یک گوشی را به اندروید پای آپدیت می کند، چرا که این مقام به Essential رسیده است. با این حال، HMD این به روز رسانی را تا پیش از اتمام سال ۲۰۱۸ برای گوشی های نوکیا ۸، نوکیا ۵٫۱ پلاس، نوکیا ۷٫۱، نوکیا ۶٫۱ پلاس و نوکیا ۶٫۱ در دسترس قرار داده است. در عین حال نوکیا ۸ سیروکو و نوکیا ۵ نیز اندروید پای را تا قبل از پایان ماه ژانویه دریافت کرده اند.

در کنار ارائه به روز رسانی های متعدد به موقع، و مسلما بهترین شرکت سازنده در زمینه عمل به جدول زمانی خود، HMD همچنین تایید کرده بود که تمام گوشی های اندرویدی نوکیا در آینده به اندروید پای به روز رسانی می شوند؛ حتی اولین گوشی این شرکت یعنی نوکیا ۶

تمام گوشی های قدیمی تر نوکیا با اندروید نوگت یا اوریو روانه بازار شده بودند و این خبر خوبی است که همه آنها طعم جدیدترین نسخه اندروید را خواهند چشید. با این حال، این یک حرکت بزرگ است و واقعا هیچ شرکت دیگری آن طور که HMD Global به آپدیت های اندروید اهمیت می دهد، توجه نمی کند.

۲) Essential

شرکت Essential ممکن است از زمان رونمایی از تنها گوشی هوشمند خود در سال ۲۰۱۷، یعنی Essential PH-1 نتوانسته باشد روندی که انتظار داشت را در پیش بگیرد، ولی در پشتیبانی از دستگاه خود کم نگذاشته و این گوشی در حال حاضر اندروید ۹ پای را اجرا می کند.

از لحاظ فنی، اسنشال تنها چند دقیقه پس از انتشار رسمی اندروید پای توسط گوگل، کل گوشی های هوشمند آنلاک خود را به این نسخه ارتقا داد. در برخی موارد، حتی PH-1 قبل از گوشی های پیکسل شرکت گوگل اندروید پای را تجربه کرد که شگفت انگیز بود.

همچنین مدل های اپراتوری (Sprint) گوشی اسنشال تنها یک هفته بعد از نسخه آنلاک موفق به دریافت اندروید پای شدند. چنین سرعتی در به روز رسانی چیزی است که همه تولید کنندگان دستگاه های اندرویدی باید از آن پیروی کنند، هرچند رابط کاربری تقریبا خالص Essential PH-1 در این راه قطعا مزیت مهمی نسبت به پوسته سنگین و به شدت شخصی سازی شده سایر شرکت ها به شمار می آید.

لازم به توضیح است که در نگارش این مقاله برای جای گرفتن اسنشال در رتبه اول بحث هایی صورت گرفت، اما با توجه به این که اسنشال تنها یک گوشی هوشمند به بازار عرضه کرده، در نهایت احساس کردیم که عملکرد HMD در کل مجموعه گوشی های هوشمند خود چشمگیرتر بوده و این شرکت باید در جایگاه نخست این لیست قرار بگیرد.

۳) سونی

در حال حاضر این طور احساس می شود که سونی از نظر سخت افزار و نوآوری در سایه بسیاری دیگر از تولید کنندگان دستگاه های اندرویدی قرار گرفته، اما این شرکت بدون شک در زمینه به روز رسانی فوق العاده است.

این شرکت در شروع به روز رسانی اندروید پای برای دستگاه های خود تقریبا عملکرد خوبی داشت (حدود دو ماه برای به روز رسانی Xperia XZ2 و XZ2 کامپکت)، اما در نهایت دارای حداقل چهار دستگاه مهم بود که تا ۱۰ نوامبر ۲۰۱۸ به روز رسانی را دریافت کرده بودند. OnePlus ممکن است چند هفته سریعتر انتشار به روز رسانی اندروید پای را آغاز کرده باشد، اما سونی تا اواسط ماه نوامبر، دستگاه های بیشتری را تحت پوشش قرار داده و نسبت به وان پلاس دستگاه های بیشتری را آپدیت کرده است.

سونی همچنین در مورد تلاش های خود در این راه به طور قابل ملاحظه ای صریح برخورد کرده و در اواخر ماه آگوست ما شاهد انتشار یه نقشه راه توسط این شرکت بودیم که بعدا در ماه اکتبر نیز این لیست به روز رسانی گردید.

سونی برای اولین بار در سال گذشته برای به روز رسانی اندروید اوریو وارد چنین لیستی شد و هر چند که برای اندروید پای به جایگاه سوم نزول کرده، اما با این حال، پیشرفت قابل توجهی را در مسیر به روز رسانی گوشی های خود داشته است.

۴) شیائومی

این طور به نظر می رسد که شیائومی کمی دیر شروع کرده، ولی این شرکت چینی توانست سال ۲۰۱۸ را با قدرت به پایان برساند، به طوری که آنها توانستند تا پایان ماه دسامبر دستگاه های Mi A2، Mi A2 Lite، Mi Mix 2s، Mi 8، Mi 8 Pro، Mi Mix 3 و Pocophone F1 را به اندروید پای ارتقا دهند.

پس از این دوران، یک سکون در به روز رسانی دستگاه های این شرکت رخ داده، اما این اقدامات هنوز هم یک پیشرفت چشمگیر برای شیائومی محسوب می شوند. برای اندروید اوریو، این شرکت تا قبل از پایان سال هیچ دستگاه خود را به روز رسانی نکرده بود، به طوری که بخش عمده ای از به روز رسانی های آنها بین ماه های ژانویه و ژوئن ۲۰۱۸ عرضه شد.

همانند سونی، در این لیست شیائومی پیش از وان پلاس قرار داده شده، چون که این شرکت گوشی های بیشتری را تا قبل از سال ۲۰۱۹ به روز رسانی کرده است. اگر برای شما تنها اولین به روز رسانی برای جدیدترین پرچمدار اهمیت داشته باشد، باید وان پلاس را در جایگاه سوم در نظر بگیرید.

صرف نظر از این رقابت، شیائومی در سال جاری نسبت به گذشته بهبود چشمگیری داشته است. بر اساس انتشار اندروید پای، اکنون ما این شرکت را به عنوان یکی از پنج شرکت اندرویدی برتر برای ارسال سریع به روز رسانی ها می دانیم.

۵) وان پلاس

شرکت OnePlus طرفداران وان پلاس ۶ را با ارسال زودهنگام اندروید پای (دومین دستگاه دریافت کننده این به روز رسانی در لیست) شگفت زده کرد؛ هرچند آنها نیاز به سه ماه وقت داشتند تا نسخه پایدار اندروید ۹ را برای وان پلاس ۵ و ۵T در ۲۵ دسامبر منتشر کنند.

انتشار به روز رسانی برای دستگاه های قبلی تا پیش از پایان سال، یک اتفاق نادر در میان تولید کنندگان اندروید به شمار می آید، بنابراین ما امیدواریم وان پلاس و سایر تولید کنندگان لیست شده در بالا این رویه را همچنان در پیش بگیرند.

در همین حال، وان پلاس ۳ و ۳T به طور ناامید کننده ای موفق به دریافت اندروید ۸٫۱ اوریو مشدند – آنها هنوز اندروید ۸٫۰ را اجرا می کنند – اما به نظر می رسد که آنها در آینده اندروید ۹ پای را دریافت خواهند کرد.

به عنوان یک یادداشت جانبی، لازم به توضیح است که سونی، HMD و وان پلاس در لیست سال قبل برای اندروید اوریو، به ترتیب جایگاه های اول، دوم و سوم را در اختیار داشتند. حرکت چشمگیر اسنشال و همچنین تلاش های شیائومی در یک سال اخیر سبب شده که وان پلاس جایگاه خود را از دست بدهد و به رتبه پنجم لیست سقوط کند.

۶) سامسونگ

تا اینجا (به استثنای اسنشال) شرکت های قرار گرفته در مکان های دوم تا پنجم دارای عملکرد به شدت مشابهی در به روز رسانی دستگاه های خود بودند، اما اکنون از این به بعد ما شاهد یک شکاف بزرگ خواهیم بود. سامسونگ به روز رسانی اندروید پای را تا ماه دسامبر برای هیچ دستگاهی عرضه نکرده بود؛ یعنی چهار ماه و نیم پس از آنکه اندروید پای به صورت رسمی ارائه شده بود.

همین موضوع سبب شده این غول کره ای با وجود اینکه عنوان بزرگ ترین سازنده گوشی های اندروید در جهان را دارا است، آخرین سازنده بزرگ در بخش انتشار به موقع و سریع به روز رسانی به شمار بیاید. با این حال، عملکرد آنها پس از این دوره، کمک کرده تا سامسونگ بتواند به طور کلی به مکان ششم صعود پیدا کند.

سامسونگ به روز رسانی اندروید پای را پیش از عرضه برای پرچمداران پرطرفدار گلکسی نوت ۹ و نوت ۸، ابتدا آن را در بازه زمانی ژانویه و مارس برای گلکسی S9 و S9 پلاس در دسترس قرار داد. این به روز رسانی برای گلکسی S8 نیز در حال حاضر در سراسر جهان در حال عرضه است.

سامسونگ هرگز در ارائه به روز رسانی های جدید برای دستگاه های خود سریع نبوده است و هنوز هم میلیون ها صاحب گوشی هوشمند گلکسی در انتظار دریافت اندروید پای هستند. با این حال، جدول زمانی مارس برای پرچمداران رده دوم این شرکت (سری گلکسی S8) در مقایسه با عملکرد سامسونگ در سال های گذشته شرایط بدی ندارد؛ به طوری که نسخه آنلاک گلکسی S7 در ایالات متحده اولین به روز رسانی بزرگ خود، یعنی اندروید نوگت را تا ۲۵۰ روز بعد از انتشار رسمی این نسخه از اندروید دریافت نکرده بود.

۷) هواوی / Honor

هواوی در زمینه به روز رسانی دستگاه های خود شرایط خوبی ندارد، چرا که معمولا به روز رسانی های این شرکت پیش از این که به صورت گسترده عرضه شوند، از ماه ها قبل تنها در چین در دسترس قرار می گیرند. علی رغم رونمایی جهانی در تاریخ ۱۸ دسامبر، به نظر می رسد هواوی تا ماه ژانویه که Honor View 10 را به روز رسانی کرد، هیچ دستگاهی را در ایالات متحده به روز رسانی نکرده باشد.

اما وضعیت برای کاربران چینی متفاوت است. به روز رسانی دستگاه های مختلف لز ژانویه تا مارس توانسته به این شرکت کمک کند تا در میانه این لیست قرار بگیرد.

۸) لنوو / موتورولا

لنوو / موتورولا مجموعه بزرگی از دستگاه ها دارد، اما تنها چند مورد از این دستگاه ها تا قبل از سال جدید میلادی موفق به دریافت به روز رسانی شده بودند. انتظار می روفت گوشی مبتنی بر اندروید وان موتورولا وان به روز رسانی اندروید پای را خیلی زود دریافت کند که این موضوع رخ نداد و نهایتا در ماه نوامبر این دستگاه آپدیت شد، در حالی که به روز رسانی Moto X4 در اواسط ماه دسامبر عرضه شد.

این روند با به روز رسانی Moto Z3 و Moto Z3 Play در ژانویه و فوریه ادامه پیدا کرد. هر چند موتورولا را نمی توان شرکتی بی مسئولیت در پشتیبانی دانست، ولی به اندازه شرکت های دیگر در ارائه به روز رسانی برای دستگاه های خود سریع نبوده است. با این حال، این دوره برای موتورولا ناامید کننده بوده و به وضوح مشاهده می شود که سرعت به روز رسانی دستگاه های آنها در دو سال گذشته کاهش یافته است. برای مثال دو سال قبل موتورولا در به روز رسانی اندروید ۷ نوگت در صدر چنین لیستی قرار داشت.

۹) ایسوس

ایسوس به روز رسانی اندروید پای برای Zenfone 5 را در تاریخ ۱۸ دسامبر در وب سایت خود عرضه کرد، اما تا ۳ ژانویه، این به روز رسانی به صورت OTA در دسترس قرار نگرفته بود که در نتیجه سبب شد این شرکت در سال ۲۰۱۸ موفق به به روز رسانی هیچ یک از دستگاه های خود نشود. این روند با به روز رسانی Zenfone 5Z در تاریخ ۳۰ ژانویه ادامه پیدا کرد.

ایسوس همچنین برنامه بتا اندروید پای برای Zenfone Max Pro M2 را در ماه ژانویه راه اندازی کرد و در ماه فوریه یک نقشه راه برای انتشار اندروید پای ارائه کرد. اینها تنها دستاوردهای ایسوس در به روز رسانی اندروید پای بوده اند که برای این شرکت اصلا آمار خوبی به نظر نمی رسد.

۱۰) الجی

شرکت LG با انتشار زود هنگام اندروید پای برای LG G7 One در ایالات متحده سامسونگ و هواوی را پشت سر گذاشت. اگر این تنها دستگاه الجی نبود که به روز رسانی اندروید پای را دریافت می کند، احتمالا این شرکت در این لیست جایگاه بالاتری را در اختیار می گرفت.

ال جی گفته است که به روز رسانی اندروید پای باید به صورت جهانی برای دستگاه های G7 ThinQ تا پایان سه ماهه اول سال (ماه مارس) در دسترس قرار بگیرد و نقشه راهی که این شرکت منتشر کرده نشان می دهد بسیاری از گوشی های آنها تا پایان سال ۲۰۱۹ به این نسخه از سیستم عامل گوگل ارتقا پیدا خواهند کرد.

یک به روز رسانی و یک نقشه راه دستاورد شرکتی است که در آوریل ۲۰۱۸، یک مرکز به روز رسانی یا Update Center فیزیکی را برای “توسعه و ارائه منظم به روز رسانی سیستم عامل برای گوشی های هوشمند LG” افتتاح کرد.

۱۱) اچ تی سی

وضعیت شرکت HTC در بخش اندروید از همه جهات کاملا ضعیف و نگران کننده به نظر می رسد. اچ تی سی اندروید پای را برای نسخه اندروید وان گوشی U11 Life در تاریخ ۲۹ نوامبر منتشر کرد، اما از آن زمان دیگر هیچ دستگاهی از این شرکت به روزرسانی پای را دریافت نکرده اند.

HTC می گوید به روز رسانی اندروید پای برای دستگاه های بیشتری در سه ماهه دوم سال در راه است، اما این موضوع زیاد شگفت انگیز به نظر نمی رسد. با این حال هنوز هیچ تاریخ دقیقی برای به روز رسانی هیچ یک از گوشی های این شرکت وجود ندارد.

۱۲) ریزر

Razer تنها دو گوشی واجد شرایط برای به روز رسانی اندروید پای دارد، ولی با این حال کار این شرکت در این بخش بسیار ضعیف بوده است. ریزر در لیست مربوط به به روز رسانی اندروید اوریو در جایگاه آخر قرار داشت و اگر این بار نیز شرکت Oppo و Vivo در این لیست قرار داده نمی شدند، مجددا این شرکت همان جایگاه آخر را در اختیار می گرفت.

۲۰۵ روز طول کشید تا اندروید پای برای Razer Phone 2 منتشر شود و همچنین مشحص نیست که آیا Razer Phone اصلی که اندروید اوریو را اجرا می کند حتی به این نسخه ارتقا خواهد یافت یا خیر. همچنین ریزر احتمالا دیگر قصد ندارد گوشی سوم خود را به بازار عرضه کند و اخیرا کارکنان بخش موبایل خود را اخراج کرده است؛ بنابراین عدم تمرکز آنها بر روی پروژه های فعلی موبایل زیاد تعجب آور نیست.

۱۳) اوپو و ویوو

تا جایی که گزارش ها نشان می دهند، Oppo یا Vivo هنوز هیچ یک نسخه پایدار به روز رسانی اندروید پای را در بازارهای غربی منتشر نکرده اند. این ناامید کننده است، به خصوص به این دلیل که اوپو معمولا از لحاظ فروش، در میان پنج تولید کننده برتر گوشی هوشمند در جهان قرار دارد.

این طور به نظر می رسد که بازار ایالات متحده مرکز توجه این شرکت ها نیست و نباید از آنها انتظار زیادی در پشتیبانی دستگاه ها داشت.

جمع بندی

به طور کلی، به نظر می رسد سرعت به روز رسانی اندروید در حال بهبود است. در لیست اندروید اوریو، چهار تولید کننده بیش از ۲۰۰ روز زمان برای به روز رسانی تنها یک دستگاه صرف کرده بودند. در به روز رسانی اندروید پای، فقط Razer برای ارتقای دستگاه خود چنین مدتی را صرف کرده است (به جز Oppo و Vivo که حتی در جدول اوریو قرار نداشتند).

علاوه بر این، شرکت هایی که با سرعت خوبی نسبت به انتشار به روز رسانی ها اقدام می کردند، حالا سریعتر از قبل عمل می کنند و همچنین گوشی های بیشتری را به روز رسانی می کنند. این نشان دهنده یک پیشرفت قابل توجه برای اندروید است، چیزی که ما امیدواریم همچنان با اندروید Q ادامه پیدا کند.

شما فکر می کنید کدام سازنده تا به حال در زمینه به روز رسانی اندروید پای بهترین عملکرد را داشته است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :
ANDROIDAUTHORITY

دیدگاه ها

 • محلاتی 06/04/2019 :: 16:38

  سلام
  به عنوان پیشنهاد لطفاً به نوکیا اعلام کنید ما که از قبل با خرید گوشی نوکیا ۳ و کلی هم تبلیغ براشون …… حالا باید با اندروید ۸.۱ سر کنیم

  • حسین 06/04/2019 :: 17:13

   توجه كنيد كه يك دستگاه پايين رده هيچ كدوم از كمپاني هاي بالا از ۷ به ۸ و بعدم ۸٫۱ منتقل نشدن….

   تا همينجا هم در حق گوشي شما اضافه كاري و سنت شكني شده!!

   البته اگر اين شمارو تسلي ميده من نوكيا۵ ام به ۹اپديت شد و در كمال تعجب تغييرات خاصي مشاهده نكردم!! جز چند مورد جزئي مثل رنگي شدن تنظيمات و تغيير رنگ ناتيفيكيشن بار و تغيير انيميشن اندرويد…

   اپديت هاي اندرويد مثل اپديت هاي ساليانه ويندوز هست…در ظاهر تغييرات محدود هست و بعد از ۳ ۴ نسخه تازه تغييرات مشهود ميشه…

   • حسين 06/04/2019 :: 17:14

    ضمن اينكه قول اپديت براي دستگاه شما داده شده، ولي فكر ميكنم در بازه اخر ۲۰۱۹ قرار گرفته…

  • امیر زمانی 06/04/2019 :: 19:47

   نوکیا ۳ توی این فصل آپدیت اندروید ۹ رو دریافت میکنه. تایید شده

 • Morteza 07/04/2019 :: 13:07

  من به همون اندروید ۸٫۱ بیشتر اعتماد دارم . فعلا نظر من قسمت دوربین جلب نکرد و از برنامه خارج میشه( قسمت قرار دادن حالت ها )

 • مهدی 21/11/2019 :: 00:20

  کاش سیروکو اندروید ۱۱ آینده رو هم بگیره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *