اندروید ۱۰: هر آنچه را که باید بدانید

Nokia-android-10-roll-resize.php

ورژن جدید اندروید ویژگی‌های جدید بسیاری دارد، از جمله اینکه بر روی حفظ حریم خصوصی متمرکز شده و برای اولین بار در تاریخ اندروید، نام هیچ گونه دسر خوشمزه‌ایی برای همراهی با آن در نظر گرفته نشده است.

اندروید Q رسما اندروید ۱۰ نامیده می‌شود، و موارد خوب بسیاری برای همراهی با آن به ارمغان آورده شده است.

اگر مشتاق یادگیری در این باره هستید، در این مقاله هر آنچه را که باید در این باره بدانید آورده شده است.

دیگر نام دسری وجود ندارد، اندروید Q همان “اندروید ۱۰” است

برای چند ماه گذشته، گمانه‌زنی‌های بی‌پایانی در مورد نام اندروید Q وجود داشته است. از زمان اندروید کاپ کیک ۱٫۵ هر ورژن اندروید دارای نام یک دسر خوشمزه برای همراهی با آن بوده است. ولی با اندروید Q اوضاع در حال تغییر است.

گوگل رسما نام دسرهای خوشمزه را کنار گذاشته و در عوض به یک طرح نام عددی ساده‌تری شیفت کرده است. به این ترتیب، نام رسمی اندروید Q به سادگی “اندروید ۱۰” انتخاب شده است.

این درست که کمی کسل کننده است، اما به طور کلی بخشی از تجدید نظر بزرگتر گوگل برای اندروید است.

برای اولین بار از سال ۲۰۱۴، گوگل ظاهر و حس و درک دریافتی برند اندروید را رفرش می‌کند، که شامل طراحی مجدد لوگو می‌باشد که به نحو مشهودی سر یک ربات سبز در آن نمایان است. هر وقت لوگوی متنی اندروید را مشاهده کردید، اکنون این ربات کوچک را نیز مشاهده می‌کنید.

دیدن اینکه گوگل توجه زیادی به دوست رباتی اندروید داشته جالب است، اما تنها بخش قابل مشاهده این ربات سر آن است، بقیه قسمتهای آن در این لوگو قرار ندارد.

اندروید به عنوان یک سیستم عامل به همان حالت قبلی خود باقی مانده است، اما ایمیج آن به طور چشمگیری تغییر کرده است. لوگوی آن خوش ترکیب‌تر شده و این در حالی است که نام دسرها کنار گذاشته شده و با اعداد جایگزین شده است.

دکمه برگشت (back) کنار گذاشته شده است

دکمه back که یک اصل ناوبری اندروید است رسما در اندروید ۱۰ کنار گذاشته شد.

به دنبال ناوبری مبتنی بر gesture اندروید پای (Pie) که دکمه قدیمی back را کنار گذاشته، اندروید ۱۰ اکنون از یک روش ناوبری کاملا مبتنی بر gesture برخوردار است. ضربه به سمت بالا home را برای شما باز می‌کند، ضربه به سمت بالا و نگه داشتن منوی چند وظیفه‌ایی را نشان می‌دهد، و ضربه از لبه سمت چپ و یا راست صفحه شما را به عقب باز میگرداند.

این تغییر برای ناوبری اندروید بسیار بزرگ است، اما اگر هنوز آمادگی پذیرش صد درصدی gestures را ندارید، مجبور به انجام این کار نیستید.

علاوه بر gesture جدید ناوبری، اندروید ۱۰ همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا به سیستم دو دکمه‌ایی اندروید پای و مجموعه سه دکمه‌ایی قدیمی سوئیچ آن کنید. مشخص نیست که آیا این گزینه‌ها در دستگاه‌هایی مانند پیکسل ۴ که با اندروید ۱۰ عرضه میگردند باقی خواهند ماند یا خیر، اما حداقل برای تلفن‌هایی مانند پیکسل ۳ و ۳a که از یک ورژن قدیمی‌تر به اندروید ۱۰ به‌روزرسانی می‌شوند وجود دارند. اینکه از چه سیستم ناوبری استفاده کنید بسته به نظر شماست.

بالاخره اندروید ۱۰ و مود تاریک در کل سیستم

بعد از سالها دعا و التماس، بالاخره اندروید ۱۰ با تم تاریک (dark) در کل سیستم عرضه می‌شود که میتواند در هر زمان از طریق تاگل Quick Settings فعال و  غیرفعال شود.

بهتر از آن این که، گوگل نیز API جدیدی ایجاد کرده که همچنان که مود تاریک کل سیستم فعال است توسعه‌دهندگان میتوانند از آن استفاده کنند و اپلیکیشن‌های خود را به مود تاریک ببرند.

احتمالا مدتی زمان می‌برد تا اپلیکیشن‌های مورد علاقه شما این API را در اختیار بگیرند، اما در حالت کلی بیشتر اپلیکیشن‌های گوگل و رابط کاربری اصلی به مود تاریک فوق‌العاده اندروید ۱۰ پایبند هستند.

گزینه‌های جدید برای تم دستگاه

قابلیت تنظیم تلفن‌های ما تا به آخرین حد ممکن، یکی از مواردی است که اندروید را بسیار عالی کرده، و با اندروید ۱۰، گوگل به نوعی به کاربران راه‌های بیشتری برای تغییر ظاهر دستگاه‌شان ارائه می‌دهد.

در گزینه‌های توسعه‌دهنده اندروید ۱۰ بخش جدید تم قرار گرفته که شما می‌توانید رنگ مورد نظر تلفن خود را تغییر دهید. رنگ پیش فرض دستگاه آبی می‌باشد، اما شما میتوانید آن را به هر یک از رنگ‌های زیر تغییر دهید:

مشکی، سبز، ارغوانی، دارچینی، آبی، ارکیده

در بتا ۲ ، اپلیکیشن جدیدی به نام ” Pixel Themes” قرار گرفته است. اگر چه هنوز کاربردی نیست، اما این امکان وجود دارد که در پاییز به همراه تلفن پیکسل ۴ عرضه گردد.

Live Caption بلادرنگ مدیا را به صورت محلی زیرنویس می‌کند

نبود کپشن‌ها برای افراد ناشنوا و سخت شنوا بسیار تعیین‌کننده هستند تا آنچه را که در یک ویدئو، پادکست، گیم و هر شکل دیگری از رسانه گفته می‌شود را درک کنند و همچنین از وجود مجازی آنها در هر مکانی اطمینان حاصل کنند. اندروید ۱۰ ویژگی به نام ” Live Caption” به ارمغان آورده است.

Live Caption قادر به ارائه کپشن‌های بلادرنگ برای تقریبا هر چیزی در تلفن شماست علی‌الخصوص جایی که شخصی مشغول صحبت کردن باشد. بهترین بخش آن، این است که به صورت محلی و بر روی دستگاه انجام می‌گیرد. به عبارت دیگر، نیازی به هیچ نوع اتصال به اینترنتی وجود ندارد.

شما می‌توانید از طریق تنظیمات accessibility اندروید ۱۰ ، Live Caption را فعال کنید، که برای بیشتر کاربران موهبت بزرگی خواهد بود.

تغییرات بزرگ برای مجوزها

حریم خصوصی بیش از هر زمان دیگری موجبات نگرانی کاربران را فراهم کرده است. با اندروید ۱۰ ، گوگل برخی ویژگی‌های جدید را برای مجوز اپلیکیشن‌ها پیاده‌سازی کرده است. تا به درک بهتر و کنترل بیشتر به آنچه که دقیقا اپلیکیشن‌های شما به آن دسترسی می‌یابند کمک کرده باشد.

اپلیکیشن‌هایی که درخواست داشتن موقعیت مکانی شما را دارند هم اکنون پاپ آپ جدیدی را نشان می‌دهند که از شما می‌پرسد آیا میخواهید دسترسی به موقعیت مکانی شما در همه وقت امکانپذیر باشد، و یا فقط در زمان استفاده از اپلیکیشن، و یا اصلا.

علاوه بر این، گوگل یادآورشده که اندروید ۱۰ :

به کاربران امکان کنترل بیشتر بر روی اپلیکیشن‌ها را میدهد، کنترل دسترسی به فایل‌های اشتراکی را می‌دهد. کاربران قادر خواهند بود از طریق مجوزهای جدید زمان اجرا دسترسی اپلیکیشن‌ها به عکس‌ها و ویدیوها و یا مجموعه‌های صوتی را کنترل کنند. برای دانلودها، اپلیکیشن‌ها باید از گزینه انتخاب فایل سیستم استفاده کنند، که به کاربر اجازه میدهد تصمیم بگیرد که اپلیکیشن مربوطه به کدام یک از فایل‌های دانلود دسترسی داشته باشد.

صفحه ” Permissions usage” موجود در تنظیمات کاملا بازنگری شده تا نشان دهد چه تعداد از اپلیکیشنهای شما از چه مجوزهایی استفاده می‌کنند، گزینه فیلتر کردن مجوزها برای دیدن اینکه کدام یک از اپلیکیشن‌ها از مجوزهای خاص استفاده می‌کنند وجود دارد، و رابط کاربری جدیدی نیز برای صفحه ” App info” در نظر گرفته شده است.

منوی Share بهبود یافته

منوی به اشتراک‌گذاری اندروید مدتی است یک آشفته بازار کامل بوده، عملکرد اصلی خوب است، اما بدون در نظر گرفتن اینکه از چه تلفنی استفاده می‌کنید باز شدن آن اغلب کند انجام می‌گیرد. خوشبختانه اندروید ۱۰ به این موضوع پرداخته است. در یک پست وبلاگی گوگل اشاره کرده که رابط کاربری Share از آنجایی که میانبرها از قبل منتشر شده‌اند می‌تواند هنگام راه‌اندازی بلافاصله بارگذاری شود.

در مورد به اشتراک‌گذاری، اندروید ۱۰ همچنین چیزی به نام ” Sharing Shortcuts” را معرفی کرده است.

یک میانبر به اشتراک‌گذاری شده به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا گزینه جدیدی در منوی  Share ایجاد کرده که فایل، عکس و غیره را در بخش خاصی از اپلیکیشن دیگر سریعتر از قبل به اشتراک بگذارند.

پشتیبانی بهتر برای تلفن‌های تاشو

سال ۲۰۱۹ سالی خواهد بود که تلفن‌های تاشو بالاخره به بازار میآیند و گوگل برای اطمینان از کسب تجربه فوق‌العاده این دستگاهای جدید، اندروید ۱۰ را با ویژگی‌ها و تجربه‌های خاص تلفن‌های تاشو بهینه‌سازی کرده است.

طبق گفته‌های گوگل:

برای کمک به اپلیکیشن‌های شما برای بهره‌گیری از مزایای آن و دیگر دستگاه‌ها با صفحه نمایش بزرگ، ما بهبودهای بسیاری را در اندروید Q ایجاد کرده‌ایم، از جمله تغییرات onResume و onPause برای پشتیبانی از چندین resume و زمانی که فوکوسی وجود دارد اپلیکیشن شما را مطلع می‌کند. ما همچنین نحوه عملکرد ویژگی resizeableActivity را تغییر داده‌ایم تا به شما برای مدیریت نحوه نمایش اپلیکیشن شما در صفحه نمایش‌های بزرگ و تاشو کمک کند.

بدیهی است که این تغییرات برای توسعه‌دهندگان منظور شده است، اما در نهایت، باید منجر به بهینه‌سازی صحیح اندروید ۱۰ برای تمامی تلفن‌های تاشو در هر شکل و اندازه‌ایی شود.

چه زمانی اندروید ۱۰ را دریافت می‌کنید

به دنبال یک به‌روزرسانی عمومی بتا در ماه مارس گذشته و دریافت شش به‌روزرسانی بزرگ، بالاخره بیلد نهایی اندروید ۱۰ در تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۹ برای تلفن‌های بسیاری منتشر شد.

برای گوشی‌های نوکیا عرضه این نسخه از سه ماهه چهارم ۲۰۱۹ آغاز می شود و اولین دستگاه های نوکیا که اندروید Q یا اندروید ۱۰ را دریافت خواهند کرد، نوکیا ۷٫۱، نوکیا ۸٫۱ و نوکیا ۹ PureView خواهند بود. حضور نوکیا ۹ و ۸٫۱ در لیست اولین دستگاه هایی که اندروید ۱۰ را دریافت می کنند زیاد تعجب بر انگیز نبود، زیرا اینها در حال حاضر بهترین گوشی های نوکیا در بازار هستند.

گوشی های بعدی نوکیا که اندروید ۱۰ را دریافت می کنند، نوکیا ۷ پلاس، نوکیا ۶٫۱ پلاس و نوکیا ۶٫۱ هستند که انتظار می رود این فرایند در بازه زمانی بین سه ماهه چهارم ۲۰۱۹ و سه ماهه اول ۲۰۲۰ رخ دهد. نوکیا ۳٫۲، ۴٫۲، ۲٫۲ و ۳٫۱ پلاس نیز در نیمه نخست سه ماهه اول ۲۰۲۰ اندروید Q را دریافت خواهند کرد، در حالی که این به روز رسانی برای نوکیا ۱ پلاس، ۵٫۱ پلاس و ۸ سیروکو در نیمه دوم سه ماهه اول ۲۰۲۰ ارائه خواهد شد. البته ما پیش بینی می کنیم ۸ سیروکو زودتر از زمان اعلام شده به اندروید ۱۰ ارتقا پیدا کند.

نوکیا ۲٫۱، ۳٫۱، ۵٫۱ و ۱ آخرین دستگاه هایی هستند که اندروید ۱۰ را در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ دریافت می کنند. الیته این نکته را بخاطر بسپارید که تاریخ دقیق انتشار ممکن است بسته به اپراتور و برخی متغیرهای محلی در سراسر جهان کمی متفاوت باشد.

منبع :
ANDROIDCENTRAL

دیدگاه ها

 • مهدی ۱۶/۰۷/۱۳۹۸ :: ۱۸:۱۸

  نوکیا باید واسه ۸ اندروید ۱۰ رو عرضه کنه سامسونگ اس ۸ دریافت میکنه گوگل پیکسل نسخه اولش دریافت میکنه پس دلیلی وجود نداره که نوکیا واسه ۸ عرضه نکنه سامسونگ اس ۸ قبل نوکیا ۸ معرفی شده ولی سامسونگ تایید کرد که دریافت میکنه

  • رامتین ۱۶/۰۷/۱۳۹۸ :: ۲۰:۵۳

   نوکیا ۸ سپتامبر ۲۰۱۷ معرفی شده و تا سپتامبر ۲۰۱۹ آپدیت های اصلی سیستم عامل رو دریافت کرده به علاوه اینکه نوکیا آپدیت های امنیتی رو تمدید کرده و همین موضوع لطف اضافه ای هسنش… این رو در نظر داشته باش که سخت افزار هیچوقت برای آپدیت معیار نیست بلکه تایم پشتیبانی معیار اصلی هستش که تا به الان کاملا نوکیا بابتش متعهد بوده … ضمنا اس ۸ هم هنوز تایید نشده که اندروید ۱۰ میگیره یا نه حتی یه سری سایت گفتن که نمیگیره

 • مهدی ۱۶/۰۷/۱۳۹۸ :: ۱۸:۲۲

  بعد گوگل پیکسل داره از اسنپدراگون ۸۲۱ بهره میبره ولی ۱۰ رو دریافت میکنه

 • راشد ۱۷/۰۷/۱۳۹۸ :: ۰۰:۴۰

  دوستان عزیز توجه داشته باشید…
  درسته نوکیا روی بروزرسانی تاکید داره اما این به معنی بروزرسانی مادام‌العمر نیست! ربطی هم به کیت و… نداره!
  گوشی های عادی نوکیا دو سال بروزرسانی کامل + یک سال پچ امنیتی دارن، این خودش از خیلی از شرکت‌های فعلی جلوتره…

  اگه به سیستم باشه، نوت ۳ و جی ۳ و… سیستمشون از خیلی از گوشیای جدید بالاتره، پس کیت و قیمت ربطی به اپدیت نداره.

  اگه اپدیت بیشتر میخواید گوشیتونو بفروشید مدل ۲۰۱۹ بخرید!

 • Nokia ۱۷/۰۷/۱۳۹۸ :: ۰۰:۴۹

  نمیشه بگیم نوکیا لطف کرده که نوکیا ۸ رو سه سال پشتیبانی کرده در حقیقت وظیفه اش بوده و یه جورایی این کار یکی از دلایلی هست که باعث شده مشتری راغب به خرید اون گوشی بشه ولی اگه به من باشه میگم تا وقتی سخت افزار گوشی جواب بده باید آپدیت بشه ولی خب اگه اینجوری باشه نوکیا ورشکست خواهد شد و کسی که نوکیا ۸ سیراکو داره هیچ وقت نمیره سمت مدل جدید تر،این سیاست دنیای تکنولوژی هست و حتی توی خودروسازی تا اواخر دهه ۹۰ میلادی شما می بینید هر خودرویی که تا اواخر اون موقع ساخته شده هنوز به شکل خارق العاده ای و بدون هیچ مشکلی کار میکنه، بعد دیدن یه سری از شرکت ها ورشکست شدن بعد از سال ۲۰۰۰ میلادی تصمیم به ساخت ماشین های پلاستیکی که نهایتاً ۵ تا ۷ سال عمر مفید داشته باشه گرفتن و تا به امروزه که میبینید جدید ترین خودروهای مدرن برای مثال سری ۷ توی تصادف درسته هیچ آسیبی به سرنشین وارد نمیشه ولی از اون طرف ماشین تا شیشه تقریباً تمام قطعات تکه تکه میشن و چیز سالمی ازشون باقی نمیمونه(به اصطلاح میگن قطعات ضربه رو جذب میکنه انتقال نمیده به سرنشین) که بخوایی بزاری سرجاش و از طرف دیگه کیف پول طرف خالی میشه و این میشه سود برای کارخانه ها این یه سیاست اقتصادی مدرن هست که همه شرکت ها انجام میدن حتی شرکت پر سابقه ای مثل نوکیا

 • سایان ۱۷/۰۷/۱۳۹۸ :: ۱۲:۳۰

  لینک گروه نوکیا در تلگرام رو می خواستم که قبلا” فعال بود

 • سایان ۱۷/۰۷/۱۳۹۸ :: ۱۲:۳۴

  نظرتان در مورد نوکیا ۷ پلاس چیست می خواستم اندرویدی بشم هر چند دوست ندارم رابط کاربری که بتونم راحت مثل وینفون کار کنم کدام است

 • محمدهادی ۱۷/۰۷/۱۳۹۸ :: ۱۹:۴۶

  بابا والا فعلا که نوکیا متعهد ترین هست،بیشترین آپدیت هارو میده،بقیه شرکتام باید دیر یا زود به این پروژه اندروید وان بپیوندن

 • بهنام ۲۰/۰۷/۱۳۹۸ :: ۰۹:۲۷

  سلام بچه ها. میخواستم بپرسم که نوکیا ۶ هم اندروید ۱۰ میگیره؟ ۲۰۱۷

  • امیر زمانی ۲۰/۰۷/۱۳۹۸ :: ۰۹:۴۴

   سلام
   خیر دوست عزیز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *