اچ ام دی سورس کد کرنل گوشی های نوکیا ۶ و نوکیا ۱ را منتشر کرد!

nokia-android-smartphone-900×450

در ماه سپتامبر ۲۰۱۷، گزارش هایی منتشر شد که نشان می داد اچ ام دی قصد دارد کرنل گوشی های اندرویدی خود را به اشتراک بگذارد، اما به دلیل نگرانی های امنیتی، احتمالا اجازه باز کردن بوت لودر این دستگاه ها را نخواهد داد. بعدها اچ ام دی وعده داد که آنها به تعداد بیش شمار درخواست های علاقه مندان برای باز کردن قفل بوت لودر گوشی های هوشمند نوکیا توجه خواهد کرد و آن را بررسی می کنند، اما از آن زمان به بعد ما در مورد این موضوع دیگر هیچ چیزی نشنیدیم.

در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷، مدیر ارشد فناوری در اچ ام دی گلوبال، Mikko Jaakkola در حساب توییتر خود خبر باز شدن بوت لودر دستگاه ها را تایید کرد و نوشت:

ما در ابتدا می خواهیم بوت لودر یک مدل را باز کنیم. به نظر شما بوت لودر چه دستگاهی اول باز خواهد شد؟

— Mikko Jaakkola (@MikkoLJaakkola)

حالا به نظر می رسد اچ ام دی تصمیم گرفته تا مسیر انتشار کرنل را آغاز کند و برای شروع، سورس کد کرنل (کد منبع هسته) گوشی های نوکیا ۶ و نوکیا ۱ را به صورت رسمی منتشر کرده است.

این همان چیزی است که اچ ام دی در مورد برنامه هایش برای انتشار سورس کدهای کرنل ذکر می کند. بنابراین، ما می توانیم انتظار داشته باشیم که سورس کد کرنل سایر گوشی های نوکیا نیز در آینده در دسترس قرار بگیرند.

اچ ام دی گلوبال بخش های انتخاب شده ای از سورس کدهای استفاده شده در گوشی های هوشمند خود را از طریق این وب سایت ارائه می دهد. ما سورس کد مجاز تحت GPL یا LGPL و برخی از مجوزهای متن باز مجاز برای توزیع سورس کد را ارائه می دهیم.

یکی از کاربردهای مهم انتشار سورس کرنل دستگاه ها این است که به توسعه دهندگان اجازه می‌ دهد رام‌ های غیر رسمی برای آنها ساخته و ارائه دهند. هنوز هیچ حرفی در مورد باز کردن بوت لودر گوشی های نوکیا به میان نیامده است، اما ما امیدواریم که به زودی اخبار جدیدی در مورد این موضوع نیز بشنویم.

صفحه رسمی سورس کد گوشی های نوکیا

منبع :
NOKIAPOWERUSER

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *