بررسی دوربین نوکیا ۵: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟!

Nokia 5 Camera 720

اگر به خاطر داشته باشید در جریان رویداد MWC 2017 نوکیا با معرفی ۳ گوشی هوشمند و یک گوشی ساده خاطره انگیز بازگشت خود به بازار گوشی های موبایل را اعلام کرد. یکی از این دستگاه های جدید، نوکیا ۵ بود که با طراحی و مشخصات خوب مورد توجه بسیاری از کاربران، علی الخصوص طرفداران نوکیا قرار گرفت. اکنون ما قصد داریم یک بررسی کامل از دوربین عقب ۱۳ مگاپیکسلی و دوربین جلوی ۸ مگاپیکسلی نوکیا ۵ داشته باشیم تا ببینیم که این گوشی میان رده نوکیا در این حوزه چگونه عمل کرده است.

بدون شک در سال ۲۰۱۷ ما حتی در دسته گوشی های میان رده هم شاهد دوربین های بسیار خوبی بوده ایم و شرکت های مختلف توجه خاصی در این بخش داشته اند. این خبر خوبی برای مصرف کنندگان است، به خصوص اینکه دوربین ها در میان کاربران به یکی از مهمترین بخش های گوشی های هوشمند و یکی از اولویت های اصلی خرید تبدیل شده اند. این روزها ما از گوشی های موبایل خود برای ثبت جنبه های مختلف زندگی خود استفاده می کنیم تا خاطرات خود را حفظ کنیم یا آن ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم. بنابراین باید اطمینان حاصل کنیم که حتی با انتخاب یک گوشی نسبتا ارزان قیمت هنوز هم می توانیم کیفیت عکس و فیلم خوبی را انتظار داشته باشیم.

نوکیا ۵ نسبت به قیمتی که دارد مشخصات خوبی را ارائه می دهد. در بخش دوربین، نوکیا ۵ برای شما یک دوربین ۱۳ مگاپیکسلی در پشت و همچنین یک دوربین سلفی بسیار خوبی ۸ مگاپیکسلی در جلو را به ارمغان می آورد.

بنابراین آیا نوکیا ۵ می تواند بهترین دوربین را در میان گوشی های میان رده و مقرون به صرفه ارائه دهد؟ در ادامه ما بررسی کاملی از دوربین این دستگاه خواهیم داشت و با مشاهده با نمونه عکس ها و فیلم ها شما می توانید در این زمینه تصمیم گیری کنید.

بررسی دوربین نوکیا ۵: مشخصات

در این جا مشخصات فنی دوربین های جلو و عقب نوکیا ۵ را مشاهده می کنید.

مشخصات دوربین عقب

 • ۱۳ مگاپیکسل
 • دیافراگم لنز f/2.0
 • فوکوس خودکار تشخیص فاز
 • پشتیبانی از HDR خودکار
 • فلش LED دوگانه
 • ویدیو با رزولوشن تا فول اچ دی در ۳۰ فریم در ثانیه

مشخصات دوربین سلفی

 • ۸ مگاپیکسل
 • دیافراگم لنز f/2.0 زاویه گسترده
 • فوکوس خودکار تشخیص فاز
 • ویدیو با رزولوشن تا فول اچ دی در ۳۰ فریم در ثانیه

بررسی دوربین نوکیا ۵: اپلیکیشن دوربین و ویژگی ها

اپلیکیشن دوربین گوشی نوکیا ۵ برای استفاده بسیار ساده است. با دو بار ضربه زدن روی آیکون اپلیکیشن و یا دو بار فشار دادن سریع دکمه پاور گوشی، اپلیکیشن دوربین راه اندازی شده و شما می توانید در حالت کاملا خودکار عکاسی یا فیلم برداری کنید. شما تعداد انگشت شماری گزینه را روی صفحه نمایش در اختیار دارید، از جمله قابلیت فعال کردن فلش LED، حالت HDR و تایمر. شما همچنین می توانید بین دوربین های جلویی و عقب سوئیچ کنید، به حالت ویدئو بروید و به ویژگی های دوربین، که در حال حاضر فقط دو مورد روی این دستگاه در دسترس است دست پیدا کنید: پانوراما یا حالت “beautify”.

قطعا وجود تعداد محدودی ویژگی های اضافی برای ما ناامید کننده نیست، زیرا که بیشتر ویژگی های  اضافی روی اکثر گوشی های هوشمند بلا استفاده هستند. نوکیا ۵ همچنین دارای کنترل های دستی نیز می باشد، که کاربران حرفه ای تر می توانند از مزایای آن برای گرفتن عکس های خاص بهره بگیرند. متاسفانه این ها در تنظیمات مخفی شده اند که باعث می شود استفاده از آن ها کمی وقت گیر و مشکل باشد.

به لطف وجود فوکوس اتوماتیک تشخیص فاز، سرعت شاتر به طرز محسوس و خوشایندی تند و تیز است. لنز به سرعت روی سوژه قفل شده و به تغییرات ناگهانی نور و همچنین نقطه کانونی به خوبی پاسخ می دهد. تنها در هنگام عکاسی با HDR فعال، در یک صحنه با کنتراست بالا، کمی “تاخیر” مشاهده می شود که بسیار نامحسوس است. در این شرایط، هنگامی که دوربین عکس های متعدد را گرفته و نتایج را به هم متصل می کند، باید اندکی صبر داشته باشید.

بررسی دوربین نوکیا ۵: کیفیت عکس

در صورت وجود نور کافی، نوکیا ۵ عکس های بسیار خوبی را ثبت می کند. تکنولوژی فوکوس اتوماتیک تشخیص فاز (PDAF) اجازه می دهد که بدون توجه به نزدیک و یا دور بودن سوژه، لنز به سوژه خود بچسبد و در نتیجه تقریبا هر بار عکسی تمیز و واضح گرفته می شود.

رنگ ها به خوبی نمایش داده می شوند و کاملا دقیق و متعادل هستند. این بدان معنا است که هیچ طراوت قابل توجهی وجود ندارد، مگر این که شما یک صحنه بسیار پر زنده و جنب و جوش را عکاسی کنید، همانطور که از دستگاهی با این قیمت انتظار می رود.

هر چند، سوژه های متحرک در صورتی که در جایی نزدیک وجود داشته باشند می توانند ایجاد مشکل کنند. شما باید انتظار این را داشته باشید که دویدن یا حرکت بچه ها و حیوانات تا حدی تار مشاهده شوند، حتی اگر HDR غیرفعال باشد.

به همین ترتیب، نور کم نیز یک مشکل است. در این شرایط، عکس های آزمایشی ما خیلی تیره و نقطه دار شده بود، تا زمانی که فلش LED برای نمای نزدیک روشن شد. حتی پس از آن، رنگ ها به طور کلی کمی شسته شده و بی روح شدند و نتیجه نهایی کاملا رضایت بخش نبود.

با این حال، در بسیاری از موارد، نوکیا ۵ عکس های بسیار خوب و رضایت بخشی را ثبت می کند و شما مشکلی از بابت نگهداری و به اشتراک گذاری آنلاین آن ها نخواهید داشت. گالری نمونه تصاویر گرفته شده با نوکیا ۵ را در زیر مشاهده می کنید.

بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 1 بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 2 بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 3 بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 4 بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 5 بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 6 بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 7 بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 8 بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 9 بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 10 بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 11

بررسی دوربین نوکیا ۵: کیفیت ویدیو

شما می توانید با دوربین نوکیا ۵ که مجهز به تثبیت کننده تصویر دیجیتال برای کاهش لرزش ها و تکان ها است، کلیپ های ویدیویی با کیفیت فول اچ دی را ضبط کنید. همان طور که در نمونه ویدئو زیر مشاهده می کنید، نتیجه نهایی برای یک گوشی میان رده کاملا مناسب است.

اگر شما در حین فیلم برداری حرکات خود را محدود کرده و در ناحیه تاریک نباشید، فیلم خوبی را دریافت خواهید کرد. میکروفون دستگاه کار خود را در برداشتن صدا به خوبی انجام می دهد و لنز دوربین تمایل دارد اشیاء را شارپ حفظ کند.

اگر چه نوکیا ۵ دارای ویژگی اختصاصی تایم لپس یا حرکت آهسته نیست، ولی شما هنوز هم یک راه برای ضبط ویدیوهای تایپ لپس و حرکت آهسته خواهید داشت. این کار با تغییر سرعت عکس برداری وقتی به حالت ویدیو تغییر دهید، انجام می شود. شما می توانید ویدیوهایی را تا ۳ برابر سرعت نرمال و یا تا یک سوم سرعت نرمال ضبط کنید (با سرعت پایین تر تنها با رزولوشن ۷۲۰p امکان پذیر است).

بررسی دوربین نوکیا ۵: دوربین سلفی

اگر شما گرفتن عکس از چهره خود علاقه دارید، نوکیا ۵ یک دوربین جلوی ۸ مگاپیکسلی را به شما ارائه می دهد که پاسخگوی همه نیازهای شما در این زمینه است. این دوربین نیز از HDR پشتیبانی می کند و قابلیت تایمر دارد.

عکس های سلفی آزمایشی که در این بررسی گرفته شده نشان داد که دوربین جلو در طیف وسیعی از شرایط نوری، حتی زمانی که نور به سوی کم شدن می رفت، عملکرد خوب و مناسبی دارد. لنز زاویه گسترده، تصاویر بزرگی را ثبت می کند، که باعث می شود نوکیا ۵ برای گرفتن عکس های گروهی و همچنین گرفتن عکس های قابل اشتراک گذاری در محلی با چشم انداز شگفت انگیز، عالی باشد.

بررسی دوربین نوکیا 5: عکس برداری و فیلم برداری این گوشی چگونه است؟! 12

در عوض، اگر در محل تاریکی قرار داشته باشید، نوکیا ۵ حتی می تواند با استفاده نور سفید صفحه نمایش، چهره شما را برای عکس برداری روشن کند.

در کل می توان دوربین نوکیا ۵ را کاملا قابل قبول و خوب ارزیابی کرد و در بین گوشی های میان رده، در جایگاه خوبی قرار می گیرد.

اگر شما نیز از صاحبان گوشی نوکیا ۵ هستید، نظرات خود در رابطه با دوربین این گوشی را با ما در میان بگذارید.

منبع :
RECOMBU

دیدگاه ها

 • علیرضا ۰۵/۰۵/۱۳۹۶ :: ۲۱:۱۶
  0 0

  خریدمش شنبه میرسه دستم… 🙂

 • مسیحا ۰۵/۰۵/۱۳۹۶ :: ۲۱:۴۴
  0 0

  سلام..فک کنم نوکیا میخواد رابط
  کاربری دوربین های لومیا رو به گوشی
  هاش اضافه کنه…
  https://nokiapoweruser.com/h
  md-owns-nokia-lumia-camera-
  ui-design-trademark-now-via-
  ownership-transfer/

  • امیر زمانی ۰۵/۰۵/۱۳۹۶ :: ۲۱:۵۸
   0 0

   سلام
   همینطوره دوست عزیز. خبرش به زودی منتشر میشه

  • دریای ضمال ۰۲/۰۱/۱۳۹۷ :: ۱۹:۱۴
   0 0

   چقدخریدید شما

 • mvf ۰۵/۰۵/۱۳۹۶ :: ۲۲:۱۱
  0 0

  دوربین اصلیش با وجود اینکه لنزش زایس
  نیست، از لومیا ۶۴۰ ایکس ال بهتره؟

 • Mynokia ۰۶/۰۵/۱۳۹۶ :: ۱۰:۵۳
  0 0

  البته عكس هاى گرفته شده
  توسط نوكيا ۳ هم مثل همين
  گوشى نوكيا ۵ با كيفيت
  هستش و زياد فرقى باهم ندارن

 • الی ۲۸/۰۳/۱۳۹۷ :: ۱۰:۰۰
  0 0

  افتضاح هست دوربینش. وبه نظرم این گوشی اصلا به درد نمی خوره. سراسر ایراد وبدون امکانات. من خریدم ولی اصلا رغبت نمی کنم استفاده کنم ازش ودرواقع کل پولم رو دورریختم

 • محمد.۶۷۱ ۱۸/۰۴/۱۳۹۷ :: ۰۳:۵۴
  1 0

  گوشی من موقع فیلمبرداری مدام دوربین فوکوس می‌کنه و جلو و عقب میشه و باعث تار شدن فیلم میشه.همه نوکیا ۵ ها به همین شکل فیلم میگیرن؟

 • Sam ۱۴/۱۰/۱۳۹۷ :: ۲۳:۰۳
  3 0

  سلام دوربین موقع فیلم گرفتن مدام در حال فوکوس کردنه علتش چیه اصلا نمیتونم فیلم خوبی بگیرم

 • نگار ۱۱/۱۱/۱۳۹۷ :: ۱۷:۰۰
  2 0

  دوربین منم موقع فیلمبرداری مدام جلو و عقب میشه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *