نوکیا در حال ساخت یک شهر کوچک دیجیتال از آینده است

Nokia-and-LuxTurim-5G

بلوک های یک شهر مدرن چگونه به نظر می رسد؟ آیا شبکه های 5G آینده می توانند زندگی را برای ما راحتر سازند؟ افرادی که در پشت پروژه 5GTurrim هستند به این پرسش ها پاسخ می دهند. نوکیا این پروژه را هدایت می کند اما بسیاری از کمپانی ها و گروه های تحقیقاتی دیگر نیز در آن نقش دارند. هدف اصلی این پروژه ایجاد ستون فقرات شهر هوشمند و سرویس های جدید مبتنی بر داده های جمع آوری شده است.

این پروژه در حال حاضر در فاز دوم خود به سر می برد، و اکنون این گروه متشکل از 26 شریک تلاش خواهند کرد از مفهوم قطب هوشمند 5G که در فاز اول این مفهوم توسعه داده شده استفاده کنند. کرا (Kera) منطقه ایی از شهر اسپو (Espoo) فنلاند است که به عنوان سایت آزمایش انتخاب شده است، شهر اسپو به عنوان پایدارترین و شهر کربن خنثی اروپا در دهه آینده در نظر گرفته شده است. قطب روشنایی هوشمند که سنسورهای متفاوت داخلی و ایستگاه های مبتنی بر 5G دارند ستون فقرات این شبکه هوشمند شهری خواهند بود. اتصال به شبکه های سوپر سریع 5G می تواند برای کسب و کارهای گوناگون، حمل و نقل خودران مانند اتوبوس GATCHA که در حال حاضر در کمپ نوکیا فعالیت می کند و یا دیگر راه حل های مدیریتی مفید باشد.هدف اصلی تبدیل ناحیه کرا به یک شهر و یک منطقه هوشمند با حداقل 14000 نفر ساکن و 10000 شغل است.

تا پایان سال جاری، یک شبکه از 15 قطب روشنایی هوشمند نصب خواهند شد، که مسیر کمپ نوکیا تا ایستگاه راه آهن کرا را پوشش می دهند. همچنین از سرویس اتوبوس رباتیک خودران پشتیبانی خواهد کرد. سال آینده باید شاهد برخی پایلت های بین المللی باشیم.

شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره این پروژه جالب توجه در اینجا بیابید و یا #LuxTurrim5G را در توییتر دنبال کنید.

منبع :
NOKIAMOB

دیدگاه ها

 • amer 09/11/2019 :: 13:15

  نمونه این شهر در امارات متحده عربی 5سال پیش استارت خورده
  نوکیا فعلا باید تمرکزش بر فناوری های ساخت گوشی های هوشمند 5Gمیان رده بزاره برای استارت باید امسال 3 گوشی با پردازنده 730 به نام 8.2و یک گوشی 735که 8.2 5Gداشته باشه و یک گوشی پرچمدار با پردازنده 865 رو به بازار معرفی کنه در این صورت باید انتظار فروش داشته باشه در غیر این صورت جایی برای استعداد یابی و رقابت نداره

 • amer 09/11/2019 :: 13:30

  سلام جناب زمانی
  به دلیل اینکه گوشی های نوکیا در اینده به احتمال زیاد در دوربین موبایل از سنسورهای دوربین سری IMXسونی استفاده کنه لطفا اخبار مربوط به سنسورهای دوربین سونی رو پوشش بدین مثل خبر IMX686سونی که 64مگاپیکسلی هست که انشا…نوکیا 8.2از این سنسور استفاده کنه با تشکر و خسته نباشید

  • فرید 11/11/2019 :: 20:18

   هرشرکتی برای خودش یه سری دپارتمان داره..و اینکه شما میگی بره گوشی بسازه فقط اصلا حرف خوبی نیست. چون نوکیا یه شرکت بزرگه…بخاطر یه سری اشتباهات چند سال عقب موند ولی الان از رقاباش اگه نگیم جلوتر نیست عقب هم نیست. که میدونم جلوتره بخاطر اپدیت های منظم که ارائه میده.
   نکته دیگه اینکه اون شهری که در امارات ساخته شده به اسم مصدر، یه شهری بوده که از صفر ساخته شده برای انرژی های تجدید پذیر و پاک. هدف اون شهر چیز دیگه ست کلا… چشم انداز متفاوتی داره. ولی این شهری که توی فنلاند داره کار میشه وجود داره و مثل مصدر نیست که اومده باشن از صفر یهو بسازنش. هدف نوکیا که در این شهر قراره اجرا بشه با شهر مصدر زمین تا آسمون فرق داره. چون مسیرشون متفاوته.
   میتونید در یوتیوب اطلاعات رو سرچ کنید. Masdar City
   سیدهادی پوررضا / کارشناس ارشد معماری/ پژوهشگر شهرهای زندگی پذیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *