گفتگو با یوهو سارویکاس؛ نوکیا بازگشته و آمده تا بماند!

nokia-mwc-annoucement-1500×1000

نوکیا چند روز قبل با قدرت در رویداد MWC 2018 حضور یافت و مجموعه ای از دستگاه های جدید خود را به نمایش گذاشت؛ از گوشی هوشمند مقرون به صرفه نوکیا ۱ و گوشی خاطره انگیز نوکیا ۸۱۱۰ گرفته تا دستگاه پرچمدار و لوکس این شرکت، یعنی نوکیا ۸ سیروکو.

به عنوان یک شرکت، نوکیا یک تاریخ غنی داشته است که یکی از دلایل شکل گرفتن آن، گوشی های فوق العاده محکم و به خوبی طراحی شده‌ی این شرکت بوده که این دستگاه ها همیشه منطبق یا جلوتر از زمان خود حرکت می کرده اند. با این حال، در سال های گذشته نوکیا به طور کامل از اتوبوس گوشی های لمسی جا ماند و در نهایت یک تلاش اشتباه برای بازگرداندن این نام تجاری در یک قامت جدید با ویندوز فون، منجر به یک فاجعه برای این شرکت فنلاندی شد.

پس از این فاجعه و به کنار رانده شدن نوکیا از دنیای گوشی های هوشمند، دوباره تلاش برای احیای بخش گوشی های موبایل این شرکت شدت گرفت و سرانجام مدیریت این بخش به شرکت فنلاندی ظاهرا نوپای اچ ام دی گلوبال واگذار شد، یک شرکت نسبتا جدید که البته با شرکت های تازه وارد در بازار موبایل تفاوت های زیادی دارد، زیرا که هنوز هم خون های همان نوکیای قدیمی در رگ های این شرکت جاری است.

در جریان کنگره جهانی موبایل، یکی از وب سایت های معروف فرصتی به دست آورده تا با یوهو سارویکاس، مدیر ارشد محصولات اچ ام دی گلوبال صحبت هایی داشته باشد و از عوامل محرک پشت سر نام تجاری دوباره متولد شده‌ی نوکیا اطلاعاتی به دست بیاورد.

در مصاحبه با این رسانه، سارویکاس اظهار داشت که گوشی های نوکیا شماره مدل های خود را حفظ خواهند کرد. به این معنا که نوکیا ۷ پلاس همان نوکیا ۷ پلاس باقی خواهد ماند، چه در سال ۲۰۱۸ رونمایی شود چه در سال ۲۰۱۹، اما گوشی ها ارتقا خواهند یافت.

اندروید وان: اتصال نوکیا

سارویکاس همچنین به یکی دیگر از ویژگی ها اشاره کرد که منحصر به نوکیا است، این یک حقیقت است که تمام گوشی های هوشمند این شرکت از اندروید وان بهره می گیرند. اندروید وان، یک برنامه از سوی شرکت گوگل برای ارائه‌ی یک تجربه اندروید خالص به گوشی های هوشمند است، که از سوی جامعه علاقه مندان به طور گسترده ای مورد پذیرش واقع شده است.

سارویکاس در مورد اندروید وان این گونه توضیح می دهد “اندروید وان این امکان را به ما می دهد تا سریع تر جدیدترین ویژگی های اندروید را به بازار (کاربران) عرضه کنیم که دلیل آن، یک شراکت ارجح با اندروید است. با اندروید وان، ارائه به روز رسانی های امنیتی نیز بسیار ساده تر و به موقع تر صورت می گیرد”.

گوشی های ساده: آینده نوکیا؟

در مورد گوشی کشویی نوکیا ۸۱۱۰، یا همان ماتریکس، سارویکاس اظهار داشت که هنوز هم با شرکای خود در حال همکاری هستند تا اپلیکیشن های محبوب را به این دستگاه بیاورند. برای مثال این گوشی از برنامه هایی مانند واتس اپ پشتیبانی نمی کند. او همچنین افزود که ما ممکن در سال آینده حتی شاهد یک طرح تازه برای یک فیچر فون هوشمند (گوشی ساده هوشمند!) باشیم، اما آنها در حال حاضر منتظر سنجش پاسخ ها و بازخوردها هستند. او تایید کرد که مردم ترجیح می دهند در حدود قیمت نوکیا ۸۱۱۰ (۹۷ دلار) به سوی گوشی های هوشمند گرایش پیدا کنند.

با وجود این، او معتقد است که «وفاداران گوشی های ساده» همچنان گزینه هایی مانند ۸۱۱۰ را ترجیح می دهند. او ادامه داد، گوشی های ساده ارزان قیمت برای افرادی که می خواهند از قابلیت های اساسی و ابتدایی گوشی های موبایل استفاده کنند به وفور مورد تقاضا قرار می گیرد.

از دیگر زمینه هایی که نوکیا به آن علاقه دارد، بازار لوازم جانبی است. در سال های دور، نوکیا در حوزه لوازم جانبی شرکت بزرگی محسوب می شد، قاعده ای که در آن زمان برای این شرکت بسیار خوب بود. نوکیا قصد دارد این ایده را دوباره احیا کند. سارویکاس در این مورد اظهار داشت: “از صدا تا انرژی، ما قصد داریم آنها [لوازم جانبی] را بیاوریم”.

اینترنت اشیا: قدرت گرفته از نوکیا؟

سارویکاس علاقه شدید آنها به اینترنت اشیا (IoT) برای مصرف کنندگان را ابراز داشت و توضیح داد: “ما به شدت در حال تماشای این فضا برای توسعه شبکه ۴G هستیم”.

به عنوان نتیجه گیری، سارویکاس اشاره کرد که تمرکز این شرکت بر این ایده است که “شما می توانید بهترین داستان ها را با گوشی نوکیا خود نقل کنید” و “توجه به قابلیت های دوربین برای ما یک حوزه کلیدی است”.

نوکیا تکامل یافته و قطعا نسبت روزهای ساخت گوشی های ویندوز فونی به طور قابل توجهی رشد داشته است. با این حال، یک چیز روشن است، این که نوکیا بازگشته و اینجاست تا بماند.

نظر شما چیست؟

منبع :
FIRSTSPOT

دیدگاه ها

 • اسی ۱۲/۱۲/۱۳۹۶ :: ۲۱:۳۳
  0 0

  درود

 • جواد ۱۳/۱۲/۱۳۹۶ :: ۰۷:۵۹
  0 0

  سلام
  روزی که این سایت راه افتاد رگه های امید توی دل هواداران زخم خورده نوکیا ،( چه از سیاستهای غلط مدیران سالهای قبل نوکیا، چه از مدیران مایکروسافتی نوکیا ) یه کم زنده شد
  گذشت و گذشت تا محصولات اندرویدی اچ ام دی گلوبال یکی یکی معرفی شدند
  محصولاتی ک ظاهر به روزی نداشتن ولی برای ما طرفداران بازهم زنده تر شدن امید رو به همراه داشت
  در اقدامی شگفت انگیز ، تیم این سایت اقدام به وارد کردن دو گوشی نوکیا کرد ک فقط برای چین عرضه شده بود!
  همون موقع گفتم باید پا روی دل بذارم و یکی شون رو بردارم
  ولی وقتی اخبار بیشتری منتشر شد که نشان از معرفی جهانی نوکیا ۶ سال۲۰۱۸ و نوکیا ۷ پلاس رو میداد ، دلم لرزید
  گفتم این اقدام شگفت انگیز میتونه دوباره تکرارشه و اونوقت گوشی بهتری دستمه!
  حالا کنفرانس تموم شده
  موجودی گوشیهای وارده شما هم ظاهرا تموم شده
  و میشنویم که احتمالا تا اردیبهشت خبری نیس!
  این بدترین خبریه که میتونه منتشرشه
  و فک کنم خودتون هم متوجه کاهش بازدید کننده سایت شدید!
  کاش میشد کاری کرد!

  • امیر زمانی ۱۳/۱۲/۱۳۹۶ :: ۰۸:۰۱
   0 0

   سلام
   دوست عزیز وقتی گوشی ها وارد بازار هیچ کشوری نشدن که ما نمیتونیم موجود کنیم، باید منتظر عرضه اونها باشیم.

 • جواد ۱۳/۱۲/۱۳۹۶ :: ۰۸:۱۲
  0 0

  ممنون از پاسخ سریع
  شکی نیست
  ولی کاش خبر عرضه توسط فروشگاه چینی رو در چهارشنبه این هفته نمیزدید!
  انتظار ناخواسته بوجود میاد!

  • امیر زمانی ۱۳/۱۲/۱۳۹۶ :: ۰۸:۵۷
   0 0

   وظیفه مای نوکیا این هست که تا جای ممکن تمام اخبار رو پوشش بده. حالا با توجه به این که دیگه نسخه جهانی گوشی های معرفی شده، حتی اگر نسخه چین چند روز زودتر عرضه بشه، فکر میکنم اکثر مردم ترجیح میدن نسخه جهانی رو تهیه کنن و به همین علت بهتر هست که کمی بیشتر منتظر باشیم تا نسخه جهانی موجود بشه

 • زاغی ۱۳/۱۲/۱۳۹۶ :: ۱۳:۵۹
  0 0

  اگر به قول آقای یوهو سارویکاس: نوکیا بازگشته و اینجاست که بماند”” چرا هیچ اشاره ای به مرکز تولید تراشه وپردازنده های اختصاصی و ساخت خود شرکت نوکیا نشد؟ چون تا زمانی که نوکیا به مانند شرکت سامسونگ که پردازنده و تراشه هایی نام اگزینوس تولید میکند و همچنین اپل که تراشه های اختصاصی خودش را تولید و بر روی گوشی های آیفون نصب میکند شرکت نوکیا فاقد این بخش و تحقیقات و توسعه پردازنده های اختصاصی و همچنین صفحه نمایش های مدرن و همچنین باتری های مدرن نسل نو نباشد همچنان ممکنه که شرکت نوکیا از طرف رقبا آسیب پذیر باشد و عرصه را بر او تنگ کنند در این بازار بیرحم و بسیار رقابتی

 • محمدهادی ۱۳/۱۲/۱۳۹۶ :: ۱۷:۰۰
  0 0

  دوست عزیز ساخت تراشه چیزی نیست که یهچک شبه بشه بهش دست یافت اونم با اون قابلیتهای قدرتمند تراشه های کنونی،نوکیا از اول پیدایشش و تولید تلفن همراه هیچگاه سیاست ساخت تراشه رو انتخاب نکرد،چطور میشه ازش انتظار داشت که یکباره این تصمیم رو بگیره و وارد این حوزه ی پرهزینه و پرخطر بشه با این منابع محدودی که در سال اول برگشت به بازار داره؟اساسا منطقیم نیست.
  سامسونگ هم با اون منابع عظیم مالی که داره باز هم نتونسته تو این زمینه همپای شرکتهای تخصصی تولید کننده پردازنده مثل کوالکام حرکت کنه و هربار که میخواد نسخه اصلی پرچمدارشو منتشر کنه بازم به پردازنده های اسنپ دراگون متوسل میشه،بعدا یو نسخه ثانویه از گوشی با پردازنده خودشو کنار نسخه اصلی تولید میکنه،پس چه از نظر صرف وقت و چه هزینه کار معقولانه ای بنظر نمیرسه،مخصوصا که تاحالا هیچ زمینه ی تحقیق و پژوهشیم تواین موضوع درشرکت نوکیا وجود نداشته که بخواد یکم شروع کارو تسهیا کنه.

 • ee ۱۳/۱۲/۱۳۹۶ :: ۱۷:۴۹
  0 0

  اتفاقا من هیچ اعتقادی به اینکه مثلا سامسونگ خودش پردازنده میزنه یا صفحه نمایش برای خودشه پس قدرتمند ترینه اعتقاد ندارم
  به نظر من ساخت گوشی مثل ساخت فیلم میمونه مهم اینه که بتونی از بهترین فناوری توی محصولت استفاده کنی نه اینکه بهترین پردازنده رو خودت تولید کنی.
  مثلا مثل همین کاری که نوکیا میکنه همکاری با شرکت هایی که توی بخش های مختلف تخصص دارن
  همکاری با زایس آلمان که تخصصش لنز و اپتیکه
  تکنولوژی پیورویو،سوپرسنسیتیو تاچ،پیورموشن اچ دی پلاس،گلنس،کلیربلک و….
  اگه شرکتی بتونه هر بار یه تجربه جدید به کاربر منتقل کنه هنر کرده.
  من اخیرا دیدم نوکیا تونسته از حسگر اثرانگشت پشت به عنوان تاچ پد بشه استفاده کرد و کلی حرکت اضافه کرده که کمک شایانی به کارکردن برای استفاده با یک دست برای گوشب هایی مثل ۷ plus کرده.

 • مسعود ۱۳/۱۲/۱۳۹۶ :: ۲۱:۴۶
  0 0

  سلام
  .بهترین گوشیها الان داره تو کشورها حالا نسبتی بخوایم بگیم ۵۰۰-۶۰۰ هزارتومن مثلا خودشون داره عرضه میشه .اقا یکی به این دست اندرکاران نوکیا بگه گوشی تو ایران داره ۴۶۰۰ برابر فروخته میشه.لطفا باقیمت کمتری به ایران عرضه کنند

 • زاغی ۱۳/۱۲/۱۳۹۶ :: ۲۲:۱۸
  0 0

  سامسونگ و یکی دوتا شرکت دیگه هم همین سیاست قیمتگذاری را به نسبت قدرت خرید و توان مالی مردم کشورهای مختلف تنظیم و کم و زیاد میکنند تا تولیداتشون هرچه بیشتر به فروش برسه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *