گزارش مالی شرکت نوکیا برای سه ماهه چهارم ۲۰۱۷ منتشر شد

nokia logo-3

شرکت نوکیا طبق روال همیشه، به تازگی گزارش های مالی خود را برای سه ماهه چهارم و همچنین کل سال ۲۰۱۷ منتشر کرده است. در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷، نوکیا در گزارشی اعلام کرد که آنها ۶٫۶۵ میلیارد یورو (۸٫۲۵ میلیارد دلار) درآمد داشته اند که تقریبا مشابه سال گذشته بود.

در آمد بخش شبکه شرکت نوکیا با ۴ درصد کاهش به ۵٫۸۳ میلیارد یورو (۷٫۲۳ میلیارد دلار) رسیده است که به صورت زیر تقسیم بندی می شود:

  • Ultra Broadband – درآمد ۲٫۴۷ میلیارد یورو (۳٫۰۶ میلیارد دلار)
  • Global Sevices – درآمد ۱٫۶۴ میلیارد یورو (۲٫۰۳ میلیارد دلار)
  • IP Networks and applications – درآمد ۱٫۷۱ میلیارد یورو (۲٫۱۲ میلیارد دلار)

جالب ترین قسمت این گزارش این است که نوکیا تکنولوژی در سه ماهه چهارم سال پیش ۵۵۴ میلیون یورو (۶۸۷ میلیون دلار) درآمد داشته است که نسبت به سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ یک جهش ۷۹ درصدی را تجربه می کند. سود عملیاتی بخش شبکه ۶۴۷ میلیون یورو (۸۰۲ میلیون دلار) بوده که یک کاهش ۲۵ درصدی سال به سال را نشان می دهد، در حالی که بخش تکنولوژی ۳۸۹ میلیون یورو (۴۸۲ میلیون دلار) سود به دست آورده که نشانگر یک افزایش سود ۱۴۶ درصدی سالیانه است. به طور کل، این شرکت گزارش داده که ۳۷۸ میلیون یورو (۴۶۸ میلیون دلار) از دست داده است.

طبق استاندارد non-IFRS (که هزینه ها را کنار می گذارد) در سه ماهه چهارم ۲۰۱۷، نوکیا ۷۱۶ میلیون یورو (۸۸۷ میلیون دلار) سود به دست آورده است. از ۵۵۴ میلیون یورو درآمد، ۲۱۰ میلیون یورو از آن درآمد غیر مستمر بوده، به این معنی که مربوط به یک معامله با پرداخت یک مرتبه ای و این دست موارد بوده است. در سه ماهه چهارم ۲۰۱۶، نوکیا تکنولوژی هیچ مبلغی از چنین معاملاتی دریافت نکرده بوده است. در سه ماهه اخیر، بخش سلامت دیجیتال و رسانه شرکت نوکیا، ۱۵ میلیون یورو درآمد به دست آورده است، در حالی که این شرکت از مجوزهای نام تجاری و پتنت ها ۵۴۰ میلیون یورو درآمد داشته است.

تمام سال ۲۰۱۷

در طول سال ۲۰۱۷، نوکیا ۲۳٫۱۵ میلیارد یورو (۲۸٫۶۹ میلیارد دلار) درآمد کسب کرده، که یک کاهش ۲ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۶ داشته است. کسب و کار بخش شبکه ۲۰٫۵۲ میلیارد یورو (۲۵٫۴۳ میلیارد دلار) درآمد و ۷۸۱ میلیون یورو (۹۶۸ میلیون دلار) سود را تجربه کرده که کاهشی ۶ درصدی در درآمد و ۱۲ درصدی در سود را در مقایسه با سال ۲۰۱۶ نشان می دهد. نوکیا تکنولوژی با ۵۷ درصد رشد، درآمد سالانه خود را به ۱٫۶۵ میلیارد یورو (۲٫۰۵ میلیارد دلار) و با ۹۴ درصد رشد، سود خود را به ۱٫۱۲ میلیارد یورو (۱٫۳۹ میلیارد دلار) افزایش داده است. این شرکت خبر داده که آنها ۱٫۴۷ میلیارد یورو (۱٫۸۲ میلیارد دلار) را در سال ۲۰۱۷ خرج کرده اند، اما طبق استاندارد non-IFRS، نوکیا در سال ۲۰۱۷ ۱٫۸۷۵ میلیارد یورو (۲٫۳۲ میلیارد دلار) سود کسب کرده که بر مبنای محاسبه سالیانه، ۵۰ درصد رشد داشته است.

در سال ۲۰۱۷، نوکیا تکنولوژی موفق شده سود خود را تقریبا دو برابر کند و از مرز ۱ میلیارد (هر دو واحد یورو و دلار) سود عبور کند. در طول کل سال، بخش سلامت دیجیتال و رسانه شرکت نوکیا، ۵۴ میلیون یورو درآمد به دست آورده است، در حالی که این شرکت از مجوزهای نام تجاری و پتنت ها ۱٫۶ میلیارد یورو درآمد داشته است. نکته مهم این است که نوکیا خاطر نشان کرده که افزایش درآمد پتنت ها عمدتا به دلیل فروش های مستمر رخ داده است، به این معنا که نوکیا از پرداخت های منظم بابت معاملات پتنت با شرکای جدیدی مانند اپل، ال جی، شیائومی یا هواوی آن ها را به دست آورده است. همچنین، همکاری با اچ ام دی نیز بخشی از این افزایش سود را در پی داشته است.

به طور کلی، نوکیا در سه ماهه چهارم ۲۰۱۷ بهتر از برآوردها عمل کرده است. درآمد برای هر سهم ۰٫۱۳ یورو بوده که ۰٫۰۳ یورو بهتر از انتظارها بوده است. تقسیم سود پیشنهادی سال ۲۰۱۷ به ارزش ۰٫۱۹ یورو است و نوکیا اعلام کرد که آنها قصد دارند سود خود را در سال ۲۰۱۸ افزایش دهند؛ که این موضوع به ویژه برای سهامداران خوشحال کننده خواهد بود.

از نظر چشم انداز، نوکیا انتظار کاهش ۲-۴ درصدی از بازار زیرساخت های شبکه در سال ۲۰۱۸ را دارد و انتظار دارد که وضعیت در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ که انتظار می رود دوره پیاده سازی گسترده شبکه ۵G باشد، وضعیت همچنان با نوساناتی همراه باشد.

بورس اوراق بهادار هلسینکی به این گزارش واکنش مثبت نشان داده و سهام شرکت نوکیا در آغاز معاملات بیش از ۴ درصد افزایش داشته است. این در مقایسه با رقیب نوکیا، یعنی شرکت اریکسون که سهام آن پس از گزارش مالی اخیر ۸ درصد کاهش یافته، خبر واقعا خوبی است.

منبع :
NOKIAMOB

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *