نوکیا از هر گوشی هوشمند ۵G در جهان سه یورو درآمد خواهد داشت!

Nokia-5G-First-1024×512

اگر اخبار ماه های اخیر را دنبال کرده باشید، حتما می دانید که نوکیا یکی از پیشگامان توسعه شبکه ۵G در جهان است. نوکیا به تازگی نرخ صدور مجوز استانداردهای اساسی خود برای رادیو جدید ۵G (NR) برای گوشی های هوشمند ۵G را اعلام کرده است، که بر اساس آن، این شرکت به ازای هر گوشی هوشمند ۵G به میزان ۳ یورو درآمد خواهد داشت. تخمین زده شده اوایل سال ۲۰۱۹ اولین دستگاه های مبتنی بر این تکنولوژی از راه خواهند رسید.

در بیانیه ای، نوکیا اعلام کرده است که انتظار دارد “موقعیت قابل توجهی” در پتنت های اساسی استاندارد ۵G داشته باشد؛ در حالی که به رعایت رویکرد منصفانه، معقول و غیر تبعیض آمیز (FRAND) نسبت به نرخ صدور مجوز آن متعهد خواهد بود.

نوکیا اضافه کرد که بر روی نرخ صدور مجوز برای سایر دستگاه ها به طور جداگانه کار خواهد کرد و با شرکت های صنایع مربوطه ارتباط برقرار خواهد کرد تا “مدل های صدور مجوز مناسب برای این صنایع” را تعیین کنند. این شرکت افزود، برآوردهای آنها بر اساس “مفروضات فعلی نمونه کارهای پتنت نوکیا ۵G و رشد پیش بینی شده آن” در نظر گرفته است.

در پایان ماه گذشته، نوکیا گزارش ضعیف سه ماهه دوم خود را منتشر کرد، اما اظهار داشت که آنها انتظار دارند در نیمه دوم سال به واسطه روی آوردن شدیدتر اپراتورها به سوی ۵G عملکرد بهتری را شاهد باشند.

نکته جالب این است که قیمت نوکیا برای صدور مجوز ۵G پایین تر از رقبای خود، یعنی کوالکام و اریکسون است. اریکسون در ماه مارس اعلام کرد که این شرکت برای هر گوشی ۵G مبلغ ۵ دلار در نظر گرفته، اگر چه ممکن است این میزان برای دستگاه های رده پایین تا ۲٫۵۰ دلار برای هر گوشی کاهش یابد. در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ نیز کوالکام اعلام کرد که نرخ مجوز این شرکت بر اساس قیمت فروش گوشی ها حساب خواهد شد؛ به طوری که برای گوشی های ۵G سینگل مد، این شرکت ۲٫۲۲۷۵ درصد و برای گوشی های مولتی مد با قابلیت های ۳G، ۴G و ۵G برابر ۳٫۲۵ درصد از قیمت گوشی ها را دریافت خواهد کرد. این یک نرخ بسیار بالا است، به طوری که برای یک گوشی هوشمند ۵۰۰ دلاری، شرکت ها باید ۱۶٫۲۵ دلار به ازای هر دستگاه پرداخت کنند.

Ilkka Rahnasto، رئیس کسب و کار ثبت اختراع در نوکیا اظهار داشت که این اعلامیه در کمک به برنامه ریزی شرکت ها برای معرفی گوشی های موبایل ۵G که انتظار می رود در سال ۲۰۱۹ اتفاق بیافتد اهمیت دارد.

با این قیمت رقابتی که نوکیا برای حق امتیاز ۵G در نظر گرفته، انتظار می رود این شرکت بتواند در بخش گوشی های هوشمند ۵G نیز به یکی از مهمترین بازیکنان تبدیل شود و درآمد سرشاری از این راه کسب کند.

منبع :
MOBILEWORLDLIVE

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *