نوکیا، Telia و Sensible 4 یک اتومبیل خودران مجهز به ۵G به نام Juto را آزمایش می کنند

Nokia-Juto-1

در حالی که ما بیشتر با گوشی های جدید نوکیا سر و کار داریم و اخبار آنها را پیگیری می کنیم، ولی شرکت اصلی نوکیا نه تنها در حال ساخت رادیوها و نرم افزارهای جدید ۵G است، بلکه مشغول توسعه برخی دیگر از فناوری های بسیار کاربردی نیز می باشد. یکی از چیزهای بسیار جالب توجهی که نوکیا با اپراتور فنلاندی Telia و شرکت Sensible 4 آزمایش می کند، Juto است.

به Juto سلام کنید

اگر شما یک فنلاندی باشید، احتمالا می دانید که Juto (یوتو) نام یک گوزن شمالی است که همیشه در هر شرایط آب و هوایی راه خود را به سمت خانه پیدا می کند. همان طور که مشخص است، این کلمه یک نام مناسب برای اتومبیل خودرانی است که از شبکه ۵G برای برقراری ارتباط لحظه به لحظه و آنی با مرکز فرماندهی نوکیا استفاده می کند.

این خودروی خودران که به رنو Twizy شباهت دارد، به سنسورهای مختلفی مانند رادارها، اسکنرهای لیزری و دوربین های متعدد مجهز است، تا محیط پیرامون خود را تشخیص دهد. اما این ها برای شرایط موجود در زندگی واقعی که این نوع وسایل نقلیه باید بسیاری از چیزهای دیگر را ردیابی کنند و به صورت آنی با سایر وسایل نقلیه، زیرساخت های ترافیکی مانند چراغ راهنمایی و علایم جاده ای، دیگر زیرساخت های شبکه، شاید برخی خدمات ابری، بلکه همچنین با مسافران و عابران پیاده ارتباط برقرار کنند، کافی نیستند.

نوکیا Juto

تجهیزات شبکه ۵G و مرکز فرماندهی Nokia در این زمینه مفید و مثمر ثمر هستند. نوکیا مدتی است که بر روی ارتباطات خودرویی مبتنی بر LTE کار می کند و عضو انجمن ۵G Automotive (5GAA)، یکی از طرفداران سرسخت فناوری مبتنی بر تلفن همراه ۳GPP به نام “cellular vehicle to everything”، است. این امر، انواع مختلفی از ارتباطات مورد نیاز برای اتومبیل های خودران که برای رانده شدن آزادانه آنها در شهرهای ما لازم است را فراهم می سازد.

نوکیا در حال آزمایش Juto در خیابان های اسپو فنلاند است، ولی شاید ما در آینده این خودرو را در جاهای دیگر نیز مشاهده کنیم. اکنون شما می توانید ویدیوی تبلیغاتی این اتومبیل را تماشا کنید تا با نحوه انجام آزمایشات و عملکرد این خودرو آشنا شوید.

منبع :
NOKIAMOB

دیدگاه ها

  • Hooman ۱۸/۱۱/۱۳۹۷ :: ۱۸:۳۷

    جا داره اين نكته رو هم ذكر كنيم كه خودروي استفاده شده فقط شباهت به رنو توئيزي نداره! بلكه خود رنو توئيزي هست!

    رنو پلت فرم برقي رنو توئيزي رو با شركت هاي دگ به اشتراك ميزاره بنظرم به صورت رايگان هم هست…

    اگر يادتون باشه خودروي يوز رو هم كه ايران رونمايي كرد بر اساس همين پلت فرم رنو بود كه البته به خدمت رنو چندان اشاره اي نكردن مثل همه موارد دگ از دستآورد هاي جوانان ايران حسابش كردن!!!!

    در هر حال اميدوارم نوكيا بر خلاف بقيه تكنولوژي هاي نويي كه توسعه ميده و از زمان خودشون جلوترن ، نيمه كاره رهاش نكنه…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *