تکنولوژی OZO Audio نوکیا می تواند انقلابی در حوزه ضبط صدا در گوشی های موبایل باشد!

nokia-ozo-audio-mobile

در یک دهه گذشته، ما شاهد تغییرات زیادی در حوزه کیفیت تصویر گوشی های هوشمند بوده ایم، به طوری که از عکس ها و ویدیوهای با رزولوشن پایین و کاملا معمولی، اکنون به کامپیوترهای کوچکی (گوشی های هوشمند) رسیده ایم که حتی قادر هستند کیفیت ۴K و محدوده دینامیکی بالا را ارائه کنند. ولی متاسفانه، چنین اتفاقی در زمینه ضبط صدا در گوشی های هوشمند اتفاق نیفتاده و یک سکون در این حوزه وجود داشته است.

مطمئنا، از زمان ظهور آیفون ما پیشرفت هایی جزئی را در حوزه پردازش صدا در گوشی های موبایل دیده ایم، اما واقعیت این است که صدایی که ما هم اکنون در کنار ویدیوهای بی نظیر و با کیفیت ضبط می کنیم، قابل مقایسه با کیفیت تصویر نیست که این موضوع بسیار آزار دهنده کننده است. در حال حاضر گوشی هایی وجود دارند که قادر هستند ویدیوهای ۴K بی نظیری را در کنار همان صدای مونو خسته کننده که حتی مادر بزرگ شما مشابه آن را در اولین رادیو خود گوش می کرده، ضبط کنند! برای درک بهتر، بیایید نگاهی وارونه به این موضوع داشته باشیم، جایی که فیلم ها صدای Dolby Atmos واقعی داشته باشند، اما تصویر آنها سیاه و سفید باشد!

در میان تمام شرکت ها، نوکیا پلتفرم نرم افزاری OZO Audio را توسعه داده که هدف آن، بهره گیری از سخت افزارهای موجود و بالا بردن کیفیت ضبط صدا در گوشی های موبایل است که اجازه می دهد ویدیوهای ضبط شده با گوشی، دارای صدای سه بعدی واقعی و همه جانبه باشند.

ما می دانیم شما به چه چیزی فکر می کنید: آیا یک شرکت سازنده موبایل مانند نوکیا واقعا قادر خواهد بود یک فناوری برای ضبط صدای منحصر به فرد توسط گوشی های موبایل را به جهان ارائه کند؟ بله، پس از شنیدن چیزهای بیشتر در مورد اوزو، ما فکر می کنیم امکان این کار وجود دارد.

پیش از پرداختن به جزئیات، بیایید کمی در مورد اینکه چگونه OZO Audio متولد شد صحبت کنیم.

تکنولوژی OZO Audio نوکیا می تواند انقلابی در حوزه ضبط صدا در گوشی های موبایل باشد! 1

OZO Audio در ابتدا برای تکنولوژی واقعیت مجازی شرکت نوکیا توسعه داده شده بود، ولی زمانی که بازار واقعیت مجازی به آن اندازه ای که این شرکت امیدوار بود رشد نکرد، تمرکز خود را به حوزه موبایل معطوف کرد.

پل ملین، نایب رییس رسانه های دیجیتال نوکیا اظهار داشته است:

روند توسعه بازار واقعیت مجازی کمی کندتر از انتظارات اولیه بود، بنابراین ما بسیاری از این فناوری ها را انتخاب کرده و شروع به تمرکز روی موارد استفاده جدیدی کردیم که با ابزارهای مختلف می تواند بلافاصله تجربه کاربری را بهبود بخشد. [OZO Audio] نیز یک تجربه صوتی فراگیر را ارائه می دهد که در آن شما می توانید صدا را از همان جهات درست و واقعی که وجود دارند بشنوید، اما همچنین موضوع جالب تر این که، استفاده از آن سبب بهبود کیفیت محتوای تولید شده توسط کاربر با تمرکز هوشمندانه تر روی جهت منبع صدا خواهد شد.

درست شبیه به نرم افزارهای مدرن ویدیو و عکس تعبیه شده در گوشی های هوشمند، اوزو طراحی شده تا بر اساس آنچه که شما در حال ضبط هستید و نحوه عملکرد شما، واکنش های متفاوتی انجام دهد. همانطور که دوربین ها در حین کار تعادل رنگ، فوکوس و سایر جنبه های دیگر یک تصویر را تنظیم می کنند، اوزو از هوش مصنوعی برای تنظیم روشی که گوشی شما صدای ورودی را پردازش می کند استفاده می کند.

به عنوان مثال، هنگامی که شما قصد دارید یک ویدیو سلفی بگیرید، اوزو ممکن است تمرکز اصلی خود را روی میکروفونی که در بخش جلویی قرار دارد بگذارد. این امر اجازه می دهد تا بینندگان تجربه بسیار واقعی تری را در حین پخش شاهد باشند و ویدیویی دقیق تر و با جزئیات کامل از لحاظ صوتی ثبت شود. همچنین این موضوع به این معنی است که نویز پس زمینه کمتر و وضوح بیشتری در محتواهای سلفی وجود خواهد داشت – چیزی که مدت ها در صداهای ضبط شده توسط گوشی های هوشمند یک معضل بوده است.

پل ملین افزود:

این ویژگی فارغ از اینکه می خواهید از محتوا چه استفاده ای کنید، واقعا مفید است.

افراد فعال در حوزه صوتی شاید بتوانند به تعدادی فناوری جالب و جذاب که در گذشته راه خود را به گوشی های موبایل باز کرده اند اشاره کنند، ولی بسیاری از آنها به صورت محدودی مورد استفاده قرار گرفته اند و هیچ گاه شاهد گسترش وسیع آنها نبوده ایم. برای مثال تکنولوژی صدای سه بعدی مانند DTS Headphone:X سال ها برای گوشی های موبایل وجود داشته است و همیشه مسئله اصلی، وجود افراد کافی برای ایجاد محتوا با استفاده از این تکنولوژی بوده، که در نتیجه موجب محدود شدن شنوندگان نهایی شده است.

تکنولوژی OZO Audio نوکیا می تواند انقلابی در حوزه ضبط صدا در گوشی های موبایل باشد! 2
هدفون Logitech G433 با DTS Headphone:X

اوزو این مشکل را به سادگی این تکنولوژی در اختیار سازندگان محتوای آماتور قرار داده تا هر لحظه که آنها گوشی یا دوربین خود را بر می دارند، به این فناوری دسترسی داشته باشند. همچنین به این دلیل که شنوندگان می توانند صدای گرفته شده با تکنولوژی اوزو را در هر جفت از بلندگوهای استریو، هدفون یا حتی بلندگوهای داخلی موجود روی گوشی هوشمند پخش کنند، محتویات ضبط شده با گوشی های هوشمند یا دوربین های مبتنی بر فناوری اوزو با تمامی پلتفرم های مهم رسانه های اجتماعی و دستگاه های پخش سازگار است.

گزینه های سخت افزاری نیز به طور بالقوه نامحدود هستند: از آنجا که اوزو یک فناوری مبتنی بر نرم افزار است و نه وابسته به تنظیمات یا مکان های مخصوص میکروفون، محدودیت های کمی در مورد اینکه چه گوشی ها یا دوربین هایی می توانند از آن استفاده کنند وجود دارد، به این معنی که تقریبا هر سازنده ای می تواند با پرداخت حق استفاده از این نرم افزار به شرکت مخترع آن، از این تکنولوژی برای بهبود کیفیت صدا در دستگاه های خود استفاده کند. ملین می گوید تا کنون یکی از شرکت های بزرگ مجوز اوزو را برای استفاده در دستگاه پرچمدار خود دریافت کرده و انتظار می رود که شرکت های بیشتری به این کار روی بیاورند. این تکنولوژی در حال حاضر در گوشی های نوکیا مانند نوکیا ۸ نیز موجود است.

ملین افزود:

ما در حال مذاکره با شرکت های سازنده گوشی هوشمند و دوربین دیگری هستیم، بنابراین ما این فناوری را به طور گسترده ای در دسترس قرار خواهیم داد.

یکی از چیزهایی که احتمالا روند صدور مجوز را بهبود خواهد بخشید، برجسته کردن تفاوت قابل توجه موجود میان صدای استاندارد و صدای فراگیر که توسط توسط تکنولوژی اوزو نوکیا ارائه می شود است.

ماهیت جذاب صدای سه بعدی، توانایی تبدیل صحنه های عامیانه و معمولی به صحنه های پر جنب و جوش و واقعی است و دلیل این که بسیاری از فیلمسازان و اهالی سینما در سال های اخیر به تکنولوژی های صوتی مبتنی بر شیء مانند Dolby Atmos روی آورده اند نیز همین موضوع است. تولید کنندگان، سازندگان محتوا و مصرف کنندگان به طور یکسان متوجه شده اند که آنچه در اطراف گوش ما اتفاق می افتد، شاید به همان اندازه چیزی که ما روی صفحه نمایش می بینیم اهمیت دارد، و در چند دمو تبلیغاتی ضبط شده با تکنولوژی اوزو که ما شاهد آن بوده ایم، متوجه شده ایم که صدا به طرز چشمگیری بهتر از صدای ضبط شده توسط گوشی های معمولی است.

با چنین جهش های بزرگی که در زمینه کیفیت ویدیو و تصویر در سال های اخیر رخ داده، ملین فکر می کند که اکنون زمان آن است که تکنولوژی ضبط صدا همان مسیر را دنبال کند.

وی همچنین اظهار داشت:

ما شاهد هستیم که بسیاری از مشتریان ما به دنبال افزایش کیفیت تجربه صوتی هستند. این لزوما بدان معنا نیست که شما به عنوان بخشی از تجربه نیاز به داشتن صدایی سه بعدی، فضایی دارید، اما واقعا بهبود وضوح و کیفیت [صدا] چیزی نیست که کاربر لازم باشد نسبت به آن نگران باشد.

ماهیت سهولت در استفاده می تواند شانس بزرگی برای موفقیت نوکیا در نبرد برای صدای بهتر باشد، چرا که با این فناوری مصرف کنندگان می توانند بدون نیاز به هیچ کاری، شاهد بهبود قابل توجهی در تجربه ضبط صدا باشند.

اگر شما نیز تجربه استفاده از OZO Audio را دارید، نظرات خود در رابطه با آن را با ما در میان بگذارید.

منبع :
DIGITALTRENDS

دیدگاه ها

 • امیر ۰۸/۰۵/۱۳۹۷ :: ۱۲:۵۸

  سلام دوستان برای من یه سوال پیش اومده
  الآن این تکنولوژی ozo فقط برای ضبط صدا هستش یا برای پخش موزیک هم تاثیرات خودش رو داره مثل اچ تی سی که بوم ساند داره ؟

  • امیر زمانی ۰۸/۰۵/۱۳۹۷ :: ۱۴:۳۲

   سلام
   برای ضبط صدا هست که بالطبع بعدا توی پخش تفاوتش رو متوجه میشین. منبع صدا از هر سمتی باشه، توی اون سمت صدا بیشتره و در واقع ویدیو واقعی ضبط میشه

 • اسی ۰۸/۰۵/۱۳۹۷ :: ۱۳:۲۲

  بله بسیار جالب هست در نوکیا۸ کیفیت صدای فیلمبرداری با این فناوری به وضوح چشمگیر ولذت بخش هس

 • ابوالفضل ۱۱/۰۵/۱۳۹۷ :: ۱۵:۴۲

  سلام این قابلیت الان فقط توی گوشی نوکیا ۸قابل استفاده هست یا جوشی های دیگه نوکیا مثل نوکیا ۵ هم به این قابلیت مجهز شدن؟

  • امیر زمانی ۱۱/۰۵/۱۳۹۷ :: ۲۰:۰۸

   سلام
   نخیر همه مدلها ندارن. فقط رده بالاها دارن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *