آموزش راه اندازی کارت حافظه micro SD جدید در اندروید

cartao-de-memoria-micro-sd-16gb-androidsandisk-205076800

آیا در دستگاه اندرویدی خود با کمبود حافظه ذخیره سازی رو به رو شده اید؟ اگر دستگاه شما از اسلات های میکرو اِس دی پشتیبانی می کند می توانید از آن به لطف بهبود های صورت گرفته در نسخه های اندروید بعد از اندروید مارشمالو برای ذخیره سازی موزیک، ویدئو و حتی برنامه های بیشتر استفاده کنید.

پس از آنکه گوگل نکسوس های خود را با پشتیبانی از حافظه های ذخیره سازی میکرو اِس دی عرضه کرد و به تولید کنندگان دستگاه های اندرویدی نیز توصیه کرد این روند را در دستگاه های خود پیش بگیرند پشتیبانی اندروید هر روز از کارت حافظه های جانبی بهتر شده است.

حافظه ذخیر سازی داخلی و حافظه های قابل حمل

دو روش برای به‌کار گیری کارت های اِس دی در دستگاه های اندرویدی وجود دارد. در گذشته اندروید از تمام کارت های حافظه اِس دی به عنوان حافظه قابل حمل یا “portable storag” استفاده می کرد. در این روش استفاده شما می توانید کارت حافظه را از دستگاه خود جدا کنید و پس از اتصال آن به کامپیوتر یا هر دستگاه دیگر و انتقال فایل هایی مانند ویدئو، موزیک و تصاویر، دوباره آن را به دستگاه خود متصل کنید. نکته قابل توجه این است که این جداسازی کارت حافظه هیچ تأثیری بر روند کاری دستگاه شما نخواهد داشت.

آموزش راه اندازی کارت حافظه micro SD جدید در اندروید 1

با آغاز عرضه اندروید مارشمالو برخی از دستگاه های اندرویدی توانایی استفاده ار کارت های میکرو اِس دی به عنوان حافظه داخلی یا همان “internal storage” را نیز یافتند. در این روش دستگاه اندرویدی شما کارت حافظه جانبی را به عنوان محل ذخیره سازی داخلی پیکربندی می کند. بدین ترتیب دستگاه با کارت حافظه به عنوان بخشی از حافظه داخلی خود برخورد می کند و در پی آن قابلیت نصب برنامه ها و ذخیره سازی داده های آن ها برای کاربران فراهم می شود. با توجه به اینکه در این روش کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی تلقی می شود می توان هر نوع برنامه ای از جمله برنامه هایی که ویجت و پردازش در پس زمینه را هم استفاده می کنند را در کارت حافظه نصب کرد. تفاوت دیگر این روش آن است که برخلاف نسخه های قدیمی تر اندروید در این روش نیازی به اجازه توسعه دهنده برنامه برای انتقال برنامه به کارت اِس دی نیست.

با این حال هنگامی که شما از یک کارت حافظه اِس دی به عنوان حافظه ذخیره سازی داخلی استفاده می کنید، دستگاه اندرویدی شما آن را به گونه ای فرمت می کند که هیچ دستگاه دیگری نمی تواند آن را بخواند. علاوه بر این دستگاه شما همواره برای اجرای کامل نیازمند حضور این کارت حافظه است و در صورت جدا شدن کارت حافظه دستگاه در اجرا با مشکل مواجه خواهد شد. در واقع اگر دستگاه شما از حافظه ذخیره سازی داخلی کمی برخوردار است و شما تمایل به نصب برنامه های بیشتری دارید این روش برای شما مناسب است.

در کل می توان گفت استفاده از کارت حافظه های اِس دی به عنوان حافظه جانبی کار راحت تری است. اما اگر نیازمند حافظه بیشتری برای نصب برنامه ها روی دستگاه خود هستید از کارت اِس دی به عنوان حافظه داخلی استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از کارت های اِس دی به عنوان حافظه داخلی و نصب برنامه روی آن تجربه ای مشابه با نصب برنامه در حافظه داخلی دستگاه را برای شما به ارمغان نمی آورد و اگر سرعت کارت اِس دی شما از حافظه داخلی کمتر باشد اجرای برنامه ها کند تر از چیزی که انتظارش را دارید خواهند بود.

چگونه از کارت اِس دی به عنوان حافظه قابل حمل استفاده کنیم

شما می توانید از کارت حافظه اِس دی یا فلش درایو به عنوان حافظه قابل حمل برای مشاهده یک فیلم در دستگاه خود یا تصاویر و ویدئو های با حجم بالا استفاده کنید.

به‌محض آنکه کارت حافظه را داخل اسلات میکرو اِس دی دستگاه خود جای گذاری کنید اعلانی روی دستگاه مشاهده می شود که شناسایی کارت اِس دی یا درایو USB  را اعلام می کند و اگر از اِس دی کارت استفاده می کنید دکمه “Set Up” را مشاهده خواهید کرد.آموزش راه اندازی کارت حافظه micro SD جدید در اندروید 2سپس شما می توانید با انتخاب “Use as portable storage” آن را به عنوان یک حافظه ذخیره سازی قابل حمل جانبی در دستگاه خود مورد استفاده قرار دهید.آموزش راه اندازی کارت حافظه micro SD جدید در اندروید 3برای مشاهده محتوای روی درایو از دکمه “Explore” که در اعلان پس از آن به نمایش در می آید استفاده کنید. همچنین می توانید با مراجعه به Settings > Storage & USB و ضربه زدن روی نام درایو محتویات درایو را مشاهده کرده و به مدیریت آنها بپردازید. البته از فایل‌ منیجر نیز می توانید برای مدیریت کارت حافظه اِس دی بهره ببرید.

چگونه کارت میکرو اِس دی را به عنوان حافظه داخلی پیکربندی کنیم

اگر تصمیم به پیکربندی یک کارت حافظه اِس دی به عنوان حافظه داخلی دارید ابتدا باید از سرعت کارت اِس دی خود اطمینان حاصل کنید. تمام کارت های اِس دی سرعت مشابه ای را به شما عرضه نمی کنند و کارت های اِس دی ارزان قیمت تر معمولاً سرعت پایین تری دارند. کارت اِس دی های کُند اجرای کُندتر برنامه ها را در پی خواهند داشت. بنابراین اگر قصد دارید از کارت اِس دی به عنوان حافظه داخلی استفاده کنید بهتر است با پرداخت هزینه بیشتر از کارت اِس دی های با سرعت بالاتر تهیه کنید. اندروید دستگاه شما سرعت کارت اِس دی را هنگامی انتخاب به عنوان حافظه داخلی بررسی می کند و اگر سرعت آن پایین باشد به شما در رابطه با تاثیر منفی آن روی سرعت اجرای برنامه ها هشدار می دهد.

برای این منظور کارت حافظه را در اسلات اِس دی قرار داده و بعد از انتخاب “Setup” گزینه “Use as internal storage” را انتخاب کنید.

توجه: با آغاز این فرایند تمام محتوا و داده های روی کارت اِس دی پاک خواهد شد، بنابراین قبل این فرایند از تهیه فایل پشتیبان از داده های خود اطمینان حاصل کنید.آموزش راه اندازی کارت حافظه micro SD جدید در اندروید 4 پس از پایان فرایند اگر تمایل داشته باشید می توانید تصاویر، فایل ها و برخی از برنامه ها را به محل ذخیره سازی جدید خود انتقال دهید. البته امکان انتقال داده ها هر زمانی که تمایل داشته باشید در دسترس است و هیچ الزامی بر انتقال محتوای خود در این هنگام ندارید. هر زمان که تمایل به این انتقال داشته باشید کافی است با مراجعه به Settings > Storage & USB و انتخاب درایو، از داخل منو گزینه “Migrate data” را انتخاب کنید.

تغییر حالت استفاده از کارت اِس دی

شما می توانید در برنامه Settings حافظه های ذخیره سازی خود را مشاهده کنید. برای این منظور برنامه Settings را باز کرده و وارد “Storage & USB” شوید. در این قسمت شما حافظه های ذخیره سازی خارجی دستگاه خود را مشاهده خواهید کرد.

برای تغییر وضعیت یک کارت اِس دی از حافظه قابل حمل به حافظه داخلی، درایو ذخیره سازی را در مسیر مذکور انتخاب کنید، در گوشه بالا سمت راست بالای صفحه نمایش وارد منو شده و “Settings” را انتخاب کنید. سپس می توانید کارت اِس دی را با انتخاب “Format as internal” به عنوان حافظه ذخیره سازی داخلی پیکربندی کنید. توجه داشته باشید که با این کار تمام داده های شما روی کارت اِس دی حذف خواهد شد پس قبل از آن از داده های خود فایل پشتیبان تهیه کنید.

همچنین برای تغییر وضعیت کارت اِس دی که به عنوان حافظه داخلی پیکربندی شده است پس از جدا کردن آن از دستگاه در مسیر Settings > Storage & USB روی دکمه منو بزنید و “Format as portable” را انتخاب کنید. با تغییر وضعیت از حافظه داخلی به حافظه قابل حمل نیز تمام داده های روی کارت اِس دی پاک خواهد شد اما پس از آن شما می توانید از آن به عنوان یک حافظه جانبی قابل حمل استفاده کنید.آموزش راه اندازی کارت حافظه micro SD جدید در اندروید 5بهبود پشتیبانی اندروید از کارت های حافظه میکرو اِس دی بسیار خوب بوده است اما هنوز هم اجرای برنامه ها از طریق حافظه داخلی دستگاه تجربه ای بهتر به نسبت تجربه اجرای برنامه روی میکرو  اِس دی به عنوان حافظه داخلی ارائه خواهد کرد.

منبع :
howtogeek

دیدگاه ها

 • یاسر زارعی ۲۱/۰۵/۱۳۹۶ :: ۱۴:۱۱
  0 0

  سلام.اولا تشکر دارم بابت این مطلب با این
  جزئیات دقیق.بنده طرفدار سرسخت گوشی
  هایی هستم که اجازه میدن کارت اس دی
  به عنوان حافظه داخلی انتخاب بشه(بخاطر
  عدم دردسر زود پر شد حافظه)و بخاطر
  همین چندین ساله ک از گوشی های هواوی
  استفاده میکنم.حالا تصمیم دارم یک مدل از
  گوشی های هوشمند رده بالای نوکیا بخرم
  آیا در گوشی های هوشمند جدید نوکیا هم
  این امکان هست که کارت اس دی به عنوان
  حافظه داخلی انتخاب بشه؟

  • عرفان الهامی ۲۲/۰۵/۱۳۹۶ :: ۱۶:۵۹
   0 1

   درود بر شما، بله دوست عزیز گوشی های
   نوکیا مجهز به سیستم عامل اندروید هم
   قابلیت استفاده از کارت میکرو اس دی به
   عنوان حافظه داخلی را دارند.

 • Ali ۰۶/۰۷/۱۳۹۶ :: ۲۰:۰۴
  0 1

  سلام دوست عزیز ممنون از زحمتاتون ،من
  اگه بخوام اندرویدم گزینه sd کارت داشته
  باشه و اندورید بالاهم باشه چه گوشی بخرم
  ممنون میشم کمکم کنید.

 • Nokia King ۲۸/۱۲/۱۳۹۶ :: ۱۳:۱۴
  0 0

  با درود چرا گوشی من این قابلیت را ندارد.نوکیا ۸ اندروید ۸٫۱

 • نسیم ۱۴/۰۶/۱۳۹۷ :: ۲۲:۰۴
  0 0

  با سلام
  من دقیقا همین SD card ای که عکسش ابتدای صفحه هست رو خریداری کردم با سرعت ۸۰MBps ، ولی باز هم هشدار کندی اجرای برنامه ها رو داد و عملا هم خیلی گوشی Nokia 5 من هنگ میکنه و پشیمونم کرده کلا …

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *