آیا حذف شارژر نوکیا X10 و X20 از جعبه در اتحادیه اروپا اقدامی تبعیض آمیز از سوی نوکیا موبایل است؟

Nokia-promise-env

نوکیا موبایل در تاریخ هشتم آوریل شش دستگاه جدید را که در سه سری متفاوت قرار می گیرند معرفی کرد، و از بین گوشی هایی که معرفی شده بهترین دستگاه ها را در سری X، متوسط را در سری G و مقرون به صرفه ارزان قیمت را در سری C ارائه کرده است. نوکیا X20 و X10 با پردازنده اسنپدراگون 480 با قابلیت 5G معرفی شده اند، اما جالب تر از قابلیت 5G تصمیم نوکیا بر حذف شارژر از جعبه این گوشی ها در اتحادیه اروپاست.

وقتی پرسیده شد چرا اتحادیه اروپا اولین بلوک از کشورهایی است که باید متحمل عواقب چنین تصمیمی باشد، نوکیا موبایل پاسخ داد این تنها آغاز کار است و تصمیم مشابهی برای سایر بازارها نیز اعمال خواهد شد. دلیل چنین کاری حفاظت از محیط زیست اعلام شده است. یک پژوهش در اتحادیه اروپا نشان می دهد که اگر ما یک سال بیشتر از گوشی های خود استفاده کنیم، می توانیم همان اثر کاهش CO2 را داشته باشیم که حذف 2 میلیون ماشین از ترافیک ایجاد می کند. در سال 2019 تخمین زده شد که خانوارهای اتحادیه اروپا 12000 تن زباله الکترونیکی از لحاظ شارژر تولید می کنند. این مطالعات اولیه دلیلی است بر اینکه چرا نوکیا موبایل 3 سال به روزرسانی و گارانتی ارائه کرده و اینکه چرا در جعبه های فروش شارژر وجود ندارد.

گارانتی اضافی و حذف شارژر هر دو اقدامات مشروعی هستند که می توان از آنها به عنوان حفاظت از محیط زیست یاد کرد. اما این کار کمی با شک و شبهه همراه است، چرا که به نظر می رسد تنها محیط زیستی که نوکیا موبایل در حال حاضر به آن توجه نشان داده محیط زیست اتحادیه اروپا بوده است.

آمار سال 2017 نشان می دهد که اتحادیه اروپا حدود 7 تن CO2 به ازای هر ساکن در سال 2017 تولید کرده است. در همین سال، یک استرالیایی 17 تن، یک آمریکایی 16 تن و یک کانادایی 15 تن CO2 منتشر کرده اند. در اسناد سال 2020 اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا در جهان) می توان آماری از سال 2012 را در مورد انتشار گازهای گلخانه ای مشاهده کرد که در آن اتحادیه اروپا 7.7% در انتشار گازهای گلخانه ای سهم داشته، این در حالی است که چین 23.3% و ایالات متحده 11.9% سهیم بوده اند. از نظر پسماند، نه تنها 27 کشور عضو اتحادیه اروپا نسبت به ایالات متحده و استرالیا پسماند کمتری به ازای هر ساکن تولید کرده اند بلکه درصد بازیافت / کمپوست سازی نیز بالاتر است.

همچنین 195 میلیون خانوار در اتحادیه اروپا ساکن هستند، بنابراین اگر 12000 تن شارژر خانوارها را برداریم و آن را بر تعداد خانوارها تقسیم کنیم. متوجه خواهیم شد که هر خانوار اتحادیه اروپا حدود 60 گرم زباله شارژر دارد. همچنین می توانیم آن را به متوسط 2.3 نفر در هر خانوار تقسیم کرده و دریابیم که هر شهروند اتحادیه اروپا حدود 26 گرم شارژر دارد. اگر وزن هر شارژر حدود 50 گرم باشد، این بدان معنی است که نصف یک شارژر به ازای هر ساکن اتحادیه اروپا تبدیل به زباله می شود.

اگر این محاسبات صحیح باشد، آیا واقعا اتحادیه اروپا مشکل جدی در اتلاف شارژر دارد که باید اولین و تنها بازاری باشد که نوکیا موبایل تصمیم به حذف شارژرها آن هم به دلایل زیست محیطی در آن کرده است؟

مشکل اینجاست که این اقدام در همه بازارها اجرایی نمی شود. اپل کاری مشابه انجام داده، اما حداقل آنها با هر مشتری یکسان رفتار کرده اند، به استثنای بازارهایی که نهادهای نظارتی از این تصمیم رضایت نداشته و آنها مجبور شدند شارژر را در جعبه قرار دهند. شارژرها به صورت جهانی سازگار نیستند. اخیرا اکثر سازنده ها در کورسی در پی دست یافتن به بالاترین سرعت شارژ بوده اند و معمولا چنین سرعت هایی تنها با شارژرهای اختصاصی همراه با دستگاه حاصل می شود.

نکته عجیب تر اینجاست که نوکیا X10 و X20 از شارژر 18 واتی پشتیبانی می کنند و تنها گوشی نوکیایی دیگری که در طی سالهای گذشته معرفی شده و از این سرعت پشتیبانی می کند نوکیا 8.3 5G است. بنابراین، اگر یک کاربر گوشی های نوکیا ساکن اتحادیه اروپا باشد و بخواهد نوکیا X10 و یا X20 را خریداری کند، باید از قبل دارنده نوکیا 8.3 5G باشد تا بتواند سرعت شارژ اعلام شده را داشته باشد. در غیر اینصورت اگر خوش شانس باشید و شارژر 18 واتی نوکیا در کشور شما موجود باشد می توانید این شارژر را خریداری کنید. گزینه های دیگر این است که گوشی خود را با شارژر کندتری شارژ کنید و یا خوش شانس باشید و یک شارژر از سازنده دیگری خریداری کنید که برای شارژ نوکیا X10 و یا X20 با سرعت شارژ تبلیغ شده سازگار باشد و یا گوشی بخرید که جعبه آن محتوی شارژر هم باشد؟

در هر صورت، مشتریان اتحادیه اروپا نباید برای هر شرکتی منبعی برای پژوهش های بازاری و آزمودنی ها باشد، کشورهای بسیاری با وضعیت محیط زیست نا به سامان تر از اتحادیه اروپا وجود دارند که اتفاقا یکی از سختگیرانه ترین قوانین محافظت از محیط زیست و مصرف کننده را در کره زمین دارد. هدف قرار دادن فقط اتحادیه اروپا و تنها کمک به محیط زیست اروپایی ها را می توان به عنوان حساس نبودن نسبت به بازارهای دیگر تفسیر کرد، بنابراین تصمیم درست مراقبت از محیط زیست همگان و حذف شارژر در همه بازارهاست و یا اینکه این تصمیم را لغو کنند و پیشنهاد بازخرید شارژرها، کابل ها، باتری ها و گوشی های قدیمی را ارائه کنند.

منبع :
NOKIAMOB

دیدگاه ها

 • داره گند میزنه 28/04/2021 :: 20:18

  دزدی به سبک جدید به بهانه‌ی محیط زیست .
  یعنی خاک

 • عباس 28/04/2021 :: 21:02

  چه تصمیم مزخرفی واقعا خاک بر سر این تصمیم گیرندش

 • farbod 28/04/2021 :: 22:19

  واقعا از نوکیا انتظار نداشتم

  قدیما وقتی نوکیا میخریدی تنها چیزی که لازم نبود بخری لوازم جانبی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *