بیشترین تعداد پتنت‌های 5G را نوکیا ثبت کرده است

NOkia-5G

شاید بخش موبایل نتواند مثل سابق درآمد زیادی را کسب کند، اما بخش تجهیزات مخابراتی هنوز پابرجاست و به لطف افراد باهوش و توانمندی که در آن مشغول به کار هستند، می‌تواند فناوری‌های زیادی را به دنیای واقعی معرفی کند و به صورت همزمان هم کم‌کاری‌های بخش موبایل را از نظر درآمدی جبران کند.

به عبارتی، نوکیایی که می‌شناختیم اکنون تبدیل به یک شرکت پتنت‌محور شده است که بخش عمده‌ی آن را مدیون واحد Nokia Technology است. این بخش مسئول طراحی و ثبت راه‌کارهای فناورانه برای زندگی روزمره است. اما خب به غیر از هوش و ذکاوت کارکنان آن، سرمایه گذاری مداوم نوکیا در بخش تحقیق و توسعه هم موثر بوده است.

به هر حال مدتی است که نوکیا سرمایه گذاری در فناوری 5G را بیشتر کرده و این عمل منجر به بهبود جایگاه شرکت در زمینه‌ی پتنت‌های 5G شد. حتی طبق تحقیقات گروه مستقل PA Consulting، نوکیا در سال 2019 در جایگاه اول دنیا قرار گرفت. اکنون این گروه نتیجه‌ی مطالعات جدید خود را منتشر کرده که باز هم به جایگاه اول نوکیا در زمینه‌ی ثبت پتنت‌های استاندارد و مهم (SEP یا Standard Essential Patents) پیرامون شبکه‌های مخابراتی اشاره دارد که شامل 5G هم می‌شود.

حساب رسمی نوکیا در توییتر در این بار نوشت:

در یک تحقیق مستقل، نوکیا در جایگاه نخست پتنت‌های 5G قرار گرفت. برای دومین بار، نتایج مطالعات گروه PA Consulting رهبری نوکیا در پتنت‌های 5G که بازتاب سرمایه گذاری‌های مستمر ما در تحقیق و توسعه است را ثابت کرد.

البته نوکیا همیشه اهمیت زیادی به بخش تحقیق و توسعه می‌داد. اما از سال 2000 به بعد حجم سرمایه گذاری فنلاندی‌ها در این بخش از 130 میلیارد یورو فراتر رفت. به عنوان نتیجه، در طول 20 سال گذشته دست‌آورد این شرکت شامل 20000 گروه پتنتی می‌شود که تعداد 3500 گروه پتنتی در حوزه‌ی 5G است.

البته این پتنت‌ها فاصله‌ی زیادی تا حضور در صنایع ندارند. زیرا نوکیا طبق شرایط FRAND، به سایر شرکت‌ها اجازه‌ی دسترسی و استفاده از پتنت‌های خود را می‌دهد. بنابراین لازم نیست که سایرین هم هزینه‌های هنگفتی را صرف بخش تحقیق و توسعه کنند.

نظر شما چیست؟

منبع :
NOKIAMOB

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *