معرفی قابلیت Night Light یا نور شب در اندروید 8 روی گوشی های نوکیا

زمان مورد نیاز مطالعه: 3 دقیقه
30 بهمن 1396

این روزها دیگر کسی نیست که در معرض خطرات بلولایت (Blue light) قرار نگیرد، زیرا امروزه تقریبا همه مردم حداقل یک گوشی موبایل دارند. متاسفانه خیلی از کاربران اطلاع ندارند که نمایشگر دستگاه های الکترونیکی مثل گوشی موبایل و لپ تاپ از خودشان بلولایت ساطع می کنند و ممکن است اثر بسیار مخرب و جبران ناپذیری ر روی سلامتی شان داشته باشد.

منابع اصلی بلولایت یا نور آبی

بلولایت در همه جا وجود دارد اما نور خوشید مهم ترین منبع نور آبی یا بلولایت به حساب می آید. اما به غیر از خورشید منابع غیر طبیعی دیگری هم وجود دارند که در طول شبانه روز، بلولایت زیادی را منتشر می کنند مثل لامپ های LED و نمایشگر دستگاه های الکترونیکی مثل گوشی موبایل، لپ تاپ، تبلت، تلویزیون، مانیتور کامپیوتر و غیره. اگرچه میزان نور آبی که از نمایشگر ها ساطع می شود به مراتب کمتر از نور خورشید است اما چون ما در طول روز مدت زمان زیادی را با این دستگاه ها کار می کنیم، تاثیر این نمایشگر ها روی بدن ما خیلی خطرناک تر است. 

مزایای بلولایت یا نور آبی

نور آبی یا بلولایت در طول روز باعث می شود که ما سرحال تر و متمرکز تر باشیم. نور آبی یا همان بلولایت برای بدن ما بسیار ضروری است. نور آبی که ما در طول روز از طریق نور خورشید دریافت می کنیم به ما کمک می کند تا در طول روز (تا زمانی که آفتاب هست) سرحال تر و البته هوشیار تر باشیم.

خطرات نور آبی یا بلولایت برای چشم انسان

طبق تحقیقات دانشمندان قرار گرفتن بیش از حد در معرض بلولایت می تواند به سلول های حساس به نور در شبکیه چشم آسیب های جدی وارد کند و ممکن است حتی فرد برای همیشه بینایی خود را از دست بدهد!

بلولایت یا نور آبی می تواند باعث بی خوابی شبانه شود!

یکی از مهم ترین دلایل بی خوابی شبانه، بلولایت ناشی از نمایشگر های گوشی موبایل و کامپیوتر و تلویزیون است! با تاریک شدن هوا هورمونی در بدن ما ترشح می شود به نام ملاتونین Melatonin . این هورمون نقش بسیار مهمی در سیستم خواب ما دارد. در واقع ملاتونین ساعت خواب شبانه ما را تنظیم می کند. بلولایت یا نور آبی از ترشح هورمون ملاتونین شدیدا جلوگیری می کند و همانطور که در ابتدای این مطلب گفته شد نمایشگر دستگاه های الکترونیکی مثل گوشی موبایل، تبلت، مانیتور کامپیوتر، لپ تاپ و تلویزیون، بلولایت زیادی از خودشان ساطع می کنند و به همین دلیل شب هایی که زیاد با لپ تاپ یا گوشی تان کار می کنید ممکن است تا صبح به  خواب نروید.

راه حل نوکیا برای این مشکل

یکی از قابلیت های جدید اندروید 8 اوریو، فیلتر کردن بلولایت است و  نام این قابلیت در گوشی های نوکیا Night Light است. این قابلیت می تواند بلولایت را تا حد زیادی کاهش بدهد. اگر حتی در طول شب مجبور به استفاده از تلفن همراه خود هستید پیشنهاد می کنیم که حتما از این قابلیت استفاده کنید تا چشم شما کمتر آسیب ببیند.

آموزش فعال کردن Night Light

دو روش برای فعال کردن نور شب وجود دارد:

  • روش اول: نوار اعلانات را پایین بکشد. سپس گزینه ی ویرایش را انتخاب کنید. آیکون نور شب را بیابید (آیکون نور شب تصویر یک ماه است) و آن را در جای مناسبی روی نوار اعلانات خود قرار دهید و در مواقع لازم آن را روشن کنید.
  • روش دوم: به تنظیمات گوشی بروید. می توانید واژه Night Light را جستجو کرده و یا در قسمت Display (تنظیمات صفحه نمایش) گزینه نور شب را بیابید و آن را فعال کنید.

بررسی و تنظیم میزان نور شب

به تنظیمات گوشی بروید. در قسمت Display (تنظیمات صفحه نمایش) گزینه نور شب را بیابید و آن را باز کنید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید قسمت اول مربوط به Schedule (زمانبندی) است.

در این قسمت شما می توانید زمان بندی روشن و یا خاموش شدن این حالت را ببینید. این زمان بندی شامل 3 گزینه است:

  1. Never یا هیچ وقت به طور خودکار روشن نشود.
  2. Customised Schedule یا سفارشی کردن زمان بندی (می توانید ساعت خاصی را برای شروع و ساعت خاصی را برای خاموش شدن نور شب تعیین کنید).
  3. Sunset to Sunrise یا غروب تا طلوع ( از زمان غروب خورشید تا زمان طلوع مجدد آن، نور شب فعال باشد).

قسمت دوم نشان دهنده Status (وضعیت) نور شب را نشان می دهد که شامل موارد زیر است :

  1. گزینه اول مربوط به روشن یا خاموش کردن حالت نور شب است.
  2. گزینه دوم مربوط به تنظیم میزان فیلتر کردن بلولایت است.

و در نهایت در قسمت پایانی توضیحاتی درباره نور شب داده شده است که کاربرد نور شب را توضیح می دهد.

آیا این آموزش برای شما مفید بوده است؟ مای نوکیا را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

دیدگاه ها
دیدگاه جدید بنویسید
برای نوشتن دیدگاه جدید باید ابتدا وارد سایت شوید
دیدگاه شما با موفقیت منتشر شد :)
شما باید یک متن بنویسید!
شما از سایت خارج شده اید، لطفا مجددا وارد شوید