حافظه پنهان (Cache) چیست و چگونه آن را پاک کنیم؟

زمان مورد نیاز مطالعه: 3 دقیقه
22 دی 1396

حافظه پنهان یا حافظه نهان یا Cache یکی از مواردی است که در مشخصات پردازنده به آن توجه می شود. شاید برایتان پیش آمده باشد که از خود بپرسید حافظه پنهان چیست؟

برای آن که سرعت پردازنده را افزایش بدهند، بین پردازنده و رم یک حافظه دیگر قرار می دهند که به آن حافظه کش یا Cache memory می گویند. تکنولوژی ساخت حافظه کش با رم متفاوت است و برای همین حافظه کش سرعت بیشتری دارد.

همانطور که می دانید اگر نرم افزاری را روی گوشی خود نصب کنید، خود آن برنامه فایل هایی را به صورت خودکار روی حافظه شما ایجاد می کند و مسلما هر چه تعداد نرم افزار نصب شده شما بیشتر باشد فایل های بیشتری ساخته خواهد شد. وجود این فایل ها برای شما کاربردی ندارد و به اصطلاح به آن ها "کش یا فایل های اضافی" گفته می شود.

وجود بیش از حد این فایل ها می تواند موجب کند شدن عملکرد گوشی شما شود. همچین وجود بیش از حد این فایل ها باعث پرشدن حافظه گوشی شما می شود.

حتی پس از حذف برخی نرم افزارها و یا بازی ها حافظه پنهان آن ها حذف نمی شود. شما می توانید با آموزشی که در زیر قرار داده ایم کش ها را حذف کنید و سرعت گوشی اندرویدی خود را بالا ببرید. حافظه کش به سرعت پر می شود و بهتر  است هرچند وقت یکبار این کار را تکرار کنید.

برای حذف حافظه پنهان کافی است به ترتیب زیر عمل کنید:

  1.  وارد تنظیمات گوشی خود شوید.
  2. به قسمت Storage بروید.
  3. در قسمت internal storage گزینه Cached data را لمس کنید.
  4. سپس گزینه OK را بزنید.

در صورت موفق نشدن حذف حافظه پنهان می توانید از ویدیوی آموزشی زیر استفاده کنید:

دیدگاه ها
دیدگاه جدید بنویسید
برای نوشتن دیدگاه جدید باید ابتدا وارد سایت شوید
دیدگاه شما با موفقیت منتشر شد :)
شما باید یک متن بنویسید!
شما از سایت خارج شده اید، لطفا مجددا وارد شوید